Opis
Niemiec Kurt, po ukończeniu szkoły średniej, porzuca marzenia o studiach prawniczych i ukochanej dziewczynie i wstępuje do Wehrmachtu. Do jednostek niemieckiej armii, pod groźbą wywiezienia rodziny do obozu koncentracyjnego lub na roboty do Rzeszy, zostają też zmobilizowani Polacy: Johan i Waldemar - mieszkańcy Śląska i Pomorza. Po okresie rekruckim na Litwie zostają przewiezieni do Grecji. Mimo rozterek, obaw o rodzinę pozostawioną w kraju - bo obcy mundur nie zdołał im przesłonić polskiego pochodzenia i wychowania - nawiązują współpracę z rosnącym w siłę greckim podziemiem.
„Autorowi, współczesnemu Filellinowi, udało się wiernie i obiektywnie oddać klimat okupowanej Grecji i początki tworzenia się ruchu oporu. „Duchy Akropolu” to wartościowy wkład do skarbnicy polskiej wojennej historiografii”.
Z recenzji
Janusz Traczykowski - absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Toruński dziennikarz. Publicysta „Ilustrowanego Kuriera Polskiego” w Bydgoszczy. Kierownik oddziału tej redakcji w Toruniu, współpracownik „Kujaw”, „Kulis” i „Angory”. Stypendysta rządu greckiego Andreasa Papandreu. Autor reportaży w wielu czasopismach krajowych i zagranicznych oraz książki „ELAS znaczyło wolność” – o Polakach w greckim ruchu oporu.