Opis
Zwykło się mówić, że polskie relacje z Rosją i Niemcami noszą piętno trudnej przeszłości. Dotychczas jednak nie pojawiła się szerzej zakrojona politologiczna analiza roli tego czynnika w polskiej polityce zagranicznej. Niniejsza książka stanowi nowatorską próbę zbadania i określenia wpływu bolesnego dziedzictwa historii na działania współczesnego państwa polskiego. Dyplomacja z historią w tle jest porównaniem ewolucji stosunków Warszawy z Berlinem i Moskwą, a także wieloaspektowym szkicem tła, jakim były debaty na temat przeszłości toczące się od upadku systemu komunistycznego w Polsce.
Polska dyplomacja przez ostatnie dwudziestolecie musiała wypracować model działania, który z jednej strony pozwoliłby na zadośćuczynienie historycznym doświadczeniom i pamięci Polaków, a z drugiej – umożliwił zbudowanie relacji, w których przeszłość nie byłaby balastem dla bieżącej współpracy z państwami tak znaczącymi w polityce regionalnej i globalnej, jak Niemcy czy Rosja.
Trauma wynikająca ze zbrodni wojennych i wysiedleń ludności czy konieczność rewindykacji dóbr kultury stanowiły przez lata skuteczną barierę dla pojednania i sąsiedzkiej współpracy. Celem niniejszej publikacji jest odpowiedź na pytanie, czy bariera ta została pokonana i w jakim stopniu kolejnym ekipom rządzącym udało się uporać z doświadczeniami historii w stosunkach polsko-niemieckich i polsko-rosyjskich.
Od autora