Opis
Publikacja „E-obywatel. E-sprawiedliwość. E-usługi” pod red. K. Flagi-Gieruszyńskiej, J. Gołaczyńskiego i D. Szostka stanowi monograficzne opracowanie praktycznych zagadnień związanych z wykorzystywaniem systemów teleinformatycznych i środków komunikowania się na odległość dla podnoszenia jakości życia obywateli poprzez zwiększenie dostępności usług publicznych, wymiaru sprawiedliwości, świadczeń zdrowotnych, a także rozwoju rynku towarów i usług w obrocie gospodarczym.
Spośród wielu niezwykle interesujących zagadnień przewijających się w tych analizach kilka z nich ma pierwszoplanowe znaczenie. Są to m.in.:
obrót konsumencki,
rynek usług zdrowotnych,
postępowanie dowodowe w zakresie odpowiedzialności poszczególnych podmiotów obecnych i funkcjonujących w systemach teleinformatycznych,
problematyka pozasądowego rozstrzygania sporów z udziałem pacjentów i konsumentów z wykorzystaniem nowoczesnych technologii (ODR),
funkcjonowanie organów administracji publicznej i organów wymiaru sprawiedliwości w nowej „wirtualnej” rzeczywistości.
W przygotowanym opracowaniu Autorzy odnieśli się do tych problemów wielowymiarowo, wskazując nie tylko teraźniejszość i kwestie dotyczące obecnego stanu technicznego i prawnego, ale również perspektywy rozwoju sektora usług publicznych oraz wymiaru sprawiedliwości z wykorzystaniem coraz silniejszego potencjału nowych technologii.
Publikacja omawia również kwestie odnoszące się do obrotu gospodarczego i problemów związanych z komercyjnym wykorzystaniem możliwości stwarzanych przez nieograniczony dostęp do Internetu oraz tworzenia systemów teleinformatycznych dedykowanych poszczególnym rynkom towarów i usług.
W monografii znajdują się opracowania autorstwa zarówno przedstawicieli praktyki, jak i nauki na temat znaczenia rozwoju nowych technologii dla kształtowania współczesnego obrotu prawnego i gospodarczego w następujących zakresach:
E-konsument,
E-zdrowie,
E-wymiar sprawiedliwości,
E-usługi publiczne,
IT i e-commerce.
W przedstawionym zbiorze studiów każdy, komu bliskie są idee wykorzystania nowych technologii w sferze prawa prywatnego i publicznego oraz uregulowania podstaw prawnych wymiany usług, towarów i informacji przy użyciu Internetu i systemów teleinformatycznych, znajdzie zagadnienie, które go zainteresuje i zainspiruje do dalszej dyskusji o przyszłości prawa mediów elektronicznych.