Opis
Literacki przełom w dziedzinie międzynarodowej politologii na polskim rynku wydawniczym. Oto pierwszy na tyle dokładny wgląd w przyczyny i skutki przemian społeczno-gospodarczych i obyczajowych dotykających dzisiejsze ludy kaukaskie.
Prawosławie kontra islam? Rosyjska smycz czy spacer w nieznane? Niezależność, ale od czego i dla kogo?
""Etniczno-religijny nacjonalizm jako zagrożenie praw człowieka w krajach wyzwalających się na przykładzie współczesnej Gruzji"" dr Belli Tateshvili to pierwsza w Polsce monografia, która tak mocno skupia się na problemach społecznych współczesnego Zakaukazia. Ciągłe konflikty interesów światowych mocarstw XX wieku, niejednoznaczność religijna wśród zamieszkującej te tereny ludności oraz jej etniczne bogactwo czynią z Gruzji doskonały grunt do badań socjologicznych i politycznych. Praca Tateshvili z powodzeniem debiutuje na polu tak szczegółowo ukierunkowanej analizy tożsamościowych zależności Kaukazu. Południowego.
Do tej pory jest to najszersze na naszym rynku ujęcie problematyki Kaukazu jako terenu konfliktów o podłożu religijno-nacjonalistycznym, etnicznym oraz separatystycznym. Ta niewątpliwie pionierska pozycja jest obowiązkowa nie tylko dla pasjonatów badań nad prawem międzynarodowym i eurazjatyckim, ale także dla amatorów politologii poświęconej postsowieckim państwom satelickim.
Tłumacz przysięgły oraz doktor nauk teologicznych Bella Tateshvili jest działaczką Stowarzyszenia ""Dom Kaukaski w Polsce"". Jako wykwalifikowana profesjonalistka w dziedzinach translatorskich oraz native speaker języka gruzińskiego współpracuje od 2006 roku przy tłumaczeniach, między innymi dla polskiego wymiaru sprawiedliwości.