Opis
Etyka w administracji publicznej to podręcznik, w którym Autorzy dokonali analizy aspektów etycznych pracy urzędnika administracji publicznej oraz najważniejszych standardów i wartości wiązanych z pełnioną przez niego funkcją społeczną. Omawiane zagadnienia wskazują przenikanie się wymogów stawianych urzędnikom przez prawo i zasady etyki zawodowej.
Praca jest napisana jasnym i zrozumiałym językiem, stanowi cenną pomoc zarówno dla studentów, jak i urzędników oraz innych osób związanych ze służbą publiczną, zainteresowanych etycznym wymiarem funkcjonowania administracji współczesnego państwa.
Iwona Bogucka – doktor nauk prawnych. Autorka monografii Funkcje prawa. Analiza pojęcia (2000) oraz artykułów z zakresu teorii prawa, poświęconych m.in. zagadnieniom derogacji, uznania administracyjnego, a także problematyce etyki zawodowej. Sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, w przeszłości członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach i radca prawny. Członek Rady Instytutu Etyki Prawniczej.
Tomasz Pietrzykowski – doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Teorii i Filozofii Prawa Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor m.in. monografii Wsteczne działanie prawa i jego zakaz (2004), Etyczne problemy prawa (2005), współautor I tomu Systemu Prawa Prywatnego (2008), opublikował także kilkadziesiąt artykułów i studiów naukowych w kraju i za granicą. W latach 2005–2007 wojewoda śląski. Od 1999 r. praktykujący prawnik, od 2004 r. radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Członek kolegium redakcyjnego czasopisma „Radca Prawny” oraz Rady Instytutu Etyki Prawniczej.