Prawo europejskie potwierdza słuszność tezy, że prawem jest dzisiaj to, co mówią i czynią sę-dziowie. To założenie przyświecało pracy nad książką Europa sędziów. Opracowanie zawiera uwagi ogólne na temat funkcjonowania sądów w Unii Europejskiej (E-27), prawa wspólnotowego (jego źródeł, prymatu, bezpośredniego obowiązywania, stosowania i skutku) oraz trzech idei w postaci humanitaryzmu, efektywności (czyli praworządności i racjonalności) oraz sprawiedliwości. Autorzy w formie glos prezentują zasady prawa europejskiego pogrupowane według prawa procesowego, materialnego i ustrojowego. Dodatkowo w aneksie do książki znajdują się uwagi do orzeczeń sądów polskich, zawierające elementy prawa europejskiego, oraz polskich spraw przed sądami w Luksemburgu.
Książka została przygotowana z myślą o prawnikach praktykach. Z pewnością przydatna będzie sędziom - zarówno tym, którzy będą zwracać się z pytaniami wstępnymi do Trybunału Sprawiedliwości, jak i tym, którzy będą samodzielnie rozstrzygać kwestie interpretacyjne. Orzecznicza perspektywa przedstawiona w opracowaniu powinna także pomóc samym stronom postępowania sądowego oraz ich pełnomocnikom. Systematyczna prezentacja zagadnień będzie także pomocna studentom prawa oraz aplikantom.
Redaktorem naukowym książki jest prof. Zdzisław Brodecki, kierownik Katedry Prawa Europej-skiego i Komparatystyki Prawniczej na Uniwersytecie Gdańskim. Autorzy to pracownicy wszystkich katedr Wydziału Prawa i Administracji tejże uczelni.