Opis
Regulacje rynku zamówień publicznych w znacznej mierze są wynikiem implementacji prawa unijnego. Dotychczas obowiązujące dyrektywy z roku 2004 zostały zastąpione uchwalonymi w dniu 26 lutego 2014 r. dyrektywami Parlamentu Europejskiego i Rady:
- 2014/24/UE w sprawie zamówień publicznych oraz
- 2014/25/UE w sprawie udzielania zamówień przez podmioty działające w sektorach gospodarki wodnej, energetyki, transportu i usług pocztowych.
Nowe przepisy wyjaśniają wiele z dotychczas istniejących problemów w stosowaniu prawa zamówień publicznych i odnoszą się do sporów w dotyczącym go orzecznictwie. Już teraz przygotowaliśmy pakiet, na który składają się:
- Europejskie prawo zamówień publicznych - Raport specjalny, zawierający przykładowe komentarze do art. 58 i 72 dyrektywy 2014/24;
- Europejskie prawo zamówień publicznych. Komentarz, wyd. 3, który ukaże się w styczniu 2016 r. - przed upływem terminu implementacji nowych dyrektyw wyznaczonego na dzień 18 kwietnia 2016 r.
Europejskie prawo zamówień publicznych. Komentarz zawiera omówienie nowych dyrektyw koordynujących procedury udzielania zamówień oraz aktualizację tzw. dyrektyw odwoławczych i dyrektywy obronnościowej. Wprowadzone zmiany dotyczą ważnych aspektów systemu prawa zamówień publicznych, m.in.: zamówień bezpośrednich udzielanych podmiotom zależnym, podziału zamówienia na części, proporcjonalności podstaw wykluczenia wraz z możliwością wykazania przez wykonawców przesłanek do uznania ich za wiarygodnych, reguł korzystania z zasobów innych podmiotów, zmian umowy i zasad jej rozwiązywania.