Wysmakowany edytorsko album zawiera wypowiedzi reżysera oraz jego współpracowników. Na kartach albumu o Polańskim mówią m.in. Woody Allen, Martin Scorsese, Peter Greenway, Adrien Brody, Ryszard Horowitz, Jerzy Skolimowski i Grzegorz Jarzyna
+ przykłady najlepszych i najciekawszych plakatów do filmów Mistrza, począwszy od "Noża w wodzie" (1961) po "Wenus w futrze" (2013). Plakaty te są dziełami sztuki i stają się tematem oddzielnym opracowań. Ich autorzy to wspaniali artyści graficy polscy i zagraniczni:
m.in. Rene Ferracci, Jean Michela Folon, Clément Hurel, Bernard Bernhardt, Peter Strausfeld, Jan Lenica, współtwórca polskiej szkoły plakatu, który oprócz plakatu do "Noża w wodzie", debiutu fabularnego Romana Polańskiego, opracował identyfikację graficzną do filmów: "Matnia" i "Wstręt", a także Andrzej Dąbrowski, Leszek Hołdanowicz, Rosław Szaybo, Wiesław Wałkuski, Andrzej Klimowski oraz Andrzej Pągowski.
Są również plakaty fotograficzne, ze zdjęciami wybitnego artysty fotografika Guy Ferrandisa, współpracującego z Romanem Polańskim od 2002 roku.
To jeden z najpiękniejszych albumów tego rodzaju, jaki widziałem. Niebywała, precyzyjna robota. Na kilkuset stronach rozwija się przed nami opowieść o międzynarodowej recepcji filmów Polańskiego: o tym, jak te filmy zafascynowały widzów i artystów na całym świecie, i z jak wielką różnorodnością były i są one interpretowane - ocenił Michał Oleszczyk, dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni.
Album ten to wydanie towarzyszące wystawom przygotowanym przez Muzeum Kinematografii w Łodzi : Pałac Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, Kraków, 15 lipca - 30 sierpnia 2015 r.; Muzeum Miasta Gdyni, Gdynia, 14 września - 15 listopada 2015 r.
Muzeum Kinematografii w Łodzi posiada w swoich zbiorach największą na świecie kolekcję plakatów wydanych do filmów Romana Polańskiego. Liczy sobie ona obecnie ponad 400 plakatów pochodzących z 33 krajów świata w tym 30, które ukazały się w Polsce.
Plakaty te są nie tylko reklamowym produktem zachęcającym do oglądania poszczególnych obrazów mistrza światowego kina ale także doskonałym przeglądem kierunków sztuki inspirujących artystów grafików na całym świecie przez ostatnie półwiecze.