Opis
Praca Urszuli Banaszczak-Soroki dotyczy rozbudowanego zagadnienia, jakim jest bezpieczeństwo inwestora na rynku papierów wartościowych. Problem został zanalizowany przez pryzmat usytuowania inwestora wobec firmy inwestycyjnej. Oprócz aspektów ekonomicznych w badaniu zagadnienia uwzględniono także aspekty prawne, społeczne, etyczne i moralne.
Książka składa się z trzech tematycznie wyodrębnionych części. Na część pierwszą składają się dwa rozdziały. W obu dokonano przeglądu definicji podstawowych, istotnych z punktu widzenia problemu badawczego pojęć, takich jak: rynek finansowy, rynek kapitałowy, rynek papierów wartościowych, firmy inwestycyjne ze wskazaniem ich klasyfikacji i usytuowania w grupie instytucji finansowych, działalność maklerska na tle usług finansowych oraz klienci firmy inwestycyjnej z uwzględnieniem ich klasyfikacji prawnej i ekonomicznej. Treść trzeciego rozdziału (stanowi on część drugą monografii) odnosi się do bezpieczeństwa ujmowanego z perspektywy władzy publicznej i wybranych instytucji sieci bezpieczeństwa. Część trzecia monografii składa się z trzech rozdziałów. Każdy z nich poświęcony jest konkretnym rozwiązaniom decydującym o stanie bezpieczeństwa inwestora.
Wykorzystane przez autorkę metody badawcze obejmują między innymi metodę opisową i porównawczą, metodę krytycznej analizy literatury przedmiotu (ekonomicznej i prawnej) czy analizę danych statystycznych.