Opis
Trzymacie Państwo w swoich rękach drugą część historii gdańskich zakładów fotograficznych, w której opisano życie i twórczość pionierów fotografii pracujących w Gdańsku w latach 1863-1867. Zgromadzone informacje są owocem szczegółowych badań naukowych prowadzonych przez Autora od ponad dziesięciu lat i dotychczas nie były publikowane. Podobnie jak w pierwszej części książki, zostały przedstawione w sposób chronologiczny, rok po roku i miesiąc po miesiącu, a całość została osadzona na tle historii polskiej i światowej fotografii, dzięki czemu mogą Państwo poznać najważniejsze wydarzenia epoki mokrego kolodionu.
Nie będzie przesadą stwierdzenie, że było to pięć najważniejszych lat w rozwoju fotografii, ponieważ w tym okresie dokonano kolejnych ważnych odkryć chemicznych i opracowano nowe wynalazki, które zapoczątkowały nowy etap jej historii. Na rynku pojawiły się jasne obiektywy do portretów i zdjęć architektury oraz miniaturowe aparaty podróżne. Skrócono czas naświetlania i wprowadzono pierwsze migawki, dzięki czemu możliwe było wykonywanie zdjęć sekundowych. Wszystkie nowości bardzo szybko pojawiły się w gdańskich zakładach, a wśród licznych aktywnych fotografów rozpoczęła się ekscytująca rywalizacja o tytuł najlepszego fotografa w Gdańsku.
Prace drugiego pokolenia gdańskich fotografów są zjawiskowe i nie wymagają żadnego komentarza. To prawdziwe dzieła sztuki fotograficznej, które można i należy podziwiać godzinami. W książce mogą Państwo zobaczyć ponad 80 zdjęć wykonanych na gdańskich ulicach, a prawdziwymi unikatami są pierwsze zdjęcia sekundowe wykonane latem 1865 roku przez Rudolfa Kuhna. Dodatkową wartością jest zbiór niemal 50 portretów dawnych mieszkańców Gdańska, a wśród najcenniejszych należy wymienić fotografie przedstawicieli rodziny Klawitter. Ozdobą tego tomu jest blisko metrowa fotografia 900 mieszkańców Gdańska wykonana 18 maja 1865 roku.