Pierwsza na rynku, kompleksowa analiza rozwiązań przedstawionych w ustawie o fundacji rodzinnej, w kontekście prawnym i podatkowym.
Firmy rodzinne stanowią znaczącą część polskiej gospodarki. Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii wynika, że: "firmy rodzinne stanowią 90% wszystkich polskich przedsiębiorstw, są więc kluczowym elementem gospodarki naszego kraju. W 2021 r. 100 największych firm rodzinnych zatrudniało 261 tys. osób, a ich przychody wyniosły 260,5 mld zł i w porównaniu z 2020 r. wzrosły o ponad 22%". Niestety coraz częściej z wielu powodów bezpośrednie przejęcie firmy przez jednego z potomków jest niemożliwe.
W ustawie z 26.1.2023 r. o fundacji rodzinnej (Dz.U. z 2023 r. poz. 326, poz. 825) przedstawione są narzędzia mające na celu zapobieganie rozdrobnieniu firmy oraz jej sprzedaniu. Może posłużyć się nimi właściciel zamierzający zatrzymać firmę dla następnych pokoleń przy równoczesnym zapewnieniu im stabilizacji. Główne założenie ustawy to stworzenie fundacji rodzinnej, której zadaniem jest gromadzenie, zarządzanie i ochrona majątku przekazanego przez fundatora oraz zapewnianie środków dla wskazanych przez niego beneficjentów. Działalność fundacji jest regulowana w statucie, ustanawianym przez fundatora.
Publikacja zawiera kompleksową analizę rozwiązań proponowanych w ustawie, zarówno w kontekście prawnym, jak i podatkowym, wraz z praktycznymi przykładami. Dzięki dokładnemu omówieniu przepisów dotyczących wymogów, jakie musi spełniać fundacja rodzinna, stanowi również praktyczną wskazówkę dla osób zainteresowanych jej prowadzeniem.
Komentarz przygotował zespół doświadczonych ekspertów z Kancelarii Ożóg Tomczykowski, którzy byli autorami pierwszej wersji projektu ustawy, przygotowanej pod auspicjami Rady Firm Rodzinnych Konfederacji Lewiatan. Przez 5 ostatnich lat Kancelaria brała aktywny udział w pracach nad jej ostateczną treścią, reprezentując interes polskich przedsiębiorców na licznych spotkaniach w ministerstwach, komisjach sejmowych i senackich.