Opis
W książce omówiono istotę obowiązku alimentacyjnego na podstawie przepisów ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów oraz możliwość podjęcia działań wobec dłużnika alimentacyjnego wprowadzonych ustawą o Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Wskazano zmiany w działalności funduszu alimentacyjnego w związku z pandemią choroby SARSCov2, która spowodowała konieczność dostosowania rozwiązań prawnych do obowiązujących obecnie warunków społecznych i gospodarczych, m.in.:
1) wprowadzenia systemu złotówka za złotówkę,
2) podwyższenia progu dochodowego na osobę w rodzinie do 900 zł,
3) rozszerzenia katalogu dochodu utraconego.
Ponadto przedstawiono praktyczne zastosowanie regulacji zawartych w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym z zakresu obowiązku alimentacyjnego, odwołano się przy tym do najnowszego orzecznictwa z jednoczesnym przywołaniem doktryny prawa.
Przybliżono również zagadnienia międzynarodowe dotyczące uprawnień organu przyznającego świadczenia z funduszu, w szczególności prawa do rewindykacji świadczenia alimentacyjnego z zagranicy.
Publikacja zainteresuje zarówno profesjonalnych pełnomocników: adwokatów, radców prawnych , jak i pracowników pomocy społecznej obsługujących fundusz alimentacyjny. Poza tym będzie praktycznym przewodnikiem po zmianach przepisów prawnych nie tylko dla wierzycieli, lecz także dla dłużników alimentacyjnych.