Opis
Książka jest oparta na ustawie o pomocy osobom uprawnionym do alimentów i obejmuje następujące zmiany w przepisach:
ustawa z 24.7.2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 poz. 1217), która w zdecydowanej większości swojej treści zacznie obowiązywać od 1.1.2016 r. – zmiana dotyczy kwestii związanej z definicją utraty i uzyskania dochodu (co jest istotne przy ustalaniu prawa do świadczeń z funduszu);
ustawa z 10.7.2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz.1359), która zacznie obowiązywać od 1.1.2016 r. i dotyczy przede wszystkim zagadnień odnoszących się do składania wniosków drogą elektroniczną oraz uzyskiwania przez organy stosownych dokumentów (zaświadczeń) koniecznych do rozpatrzenia wniosku drogą elektroniczną – będzie to miało wpływ na szybsze rozpatrywanie wniosków oraz łatwiejszą weryfikację składanych przez Wnioskodawców oświadczeń i dokumentów;
ustawa z 24 .7.2015 r. o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 1302), która weszła w życie we wrześniu (część przepisów od 3.9.2015 r., a część od 18.9.2015 r.).
Zmiany, które już weszły w życie lub wejdą w najbliższym czasie zmieniają dotychczasowy stan rzeczy w zakresie dotyczącym składania wniosków o przyznanie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz w zakresie postępowania wobec dłużnika alimentacyjnego prowadzonych zarówno przez organ właściwy wierzyciela. jak i organ właściwy dłużnika.
Zmiany dotyczą już samego składania wniosków i związanych z tym obowiązków zarówno wnioskodawcy, jak i organu właściwego wierzyciela.
Znaczącą i bardzo oczekiwaną zmianą jest uchylenie przepisów nakładających obowiązek wydawania decyzji zobowiązującej dłużnika do zwrotu należności oraz konieczności wszczynania postępowania egzekucyjnego w trybie administracyjnym. Obecnie egzekucja będzie prowadzona jedynie przez komorników sądowych. Ważnym atutem książki jest to, że współautorami są cenieni i posiadający bogate doświadczenie komornicy sądowi.
Publikacja jest odpowiedzią na zapotrzebowanie wśród organów zajmujących się szeroko pojętym funduszem alimentacyjnym, gdyż wprowadzone zmiany wzbudzają wiele wątpliwości i zarazem trudności w ich praktycznym zastosowaniu – książka na znaczną część z tych wątpliwości odpowiada wprost, a w niektórych przypadkach wskazuje możliwe rozwiązania. Zawiera również wiele wzorów dokumentów, w tym dotyczące nowego trybu postępowania egzekucyjnego (wzór wniosku o przyłączenie się do egzekucji).