Opis
Geostrategiczny wybór Rosji u zarania trzeciego tysiąclecia, monografia stanowiąca owoc projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki, ma na celu wskazanie potencjalnej możliwości i faktycznej realizacji idei partnerstwa strategicznego Federacji Rosyjskiej z innymi podmiotami na początku XXI wieku.
Pierwsza część drugiego tomu monografii koncentruje się na wyjaśnieniu zachowań politycznych Rosji na europejskim kierunku jej aktywności zagranicznej, który przez długi czas był w deklaracjach Moskwy ujmowany w kategoriach partnerstwa strategicznego. Eksplanacja oparta jest z jednej strony na analizie decyzji politycznych państwa rosyjskiego w odniesieniu do zachodnich partnerów, a z drugiej na systemowej próbie odtworzenia jego priorytetów w skali globalnej i regionalnej. Niespodziewane wydarzenia z początku 2014 roku, który przyniósł aneksję Krymu dokonaną dzięki zastosowaniu oddziałów powietrznodesantowych i GRU w charakterze tzw. zielonych ludzików (uprzejmych ludzi) oraz zakamuflowane wsparcie Kremla dla prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy, uzmysłowiły światu zachodniemu, że nie docenił determinacji Moskwy w zakresie obrony własnych interesów.
Niniejsza publikacja stanowi próbę zarysowania motywów rosyjskiej asertywności na arenie międzynarodowej, a także przyczyn kryzysu w relacjach rosyjsko-europejskich i perspektyw dalszej współpracy Federacji Rosyjskiej z Unią Europejską.