Opis
Wiele polskich firm rodzinnych stoi przed wyzwaniami związanymi ze zmianami pokoleniowymi, globalizacją, internacjonalizacją działalności oraz funkcjonowaniem w coraz większej skali. Aby sprostać rosnącym oczekiwaniom, firmy sięgają po narzędzia, jakie oferuje rynek kapitałowy. Transakcje IPO i debiuty na giełdzie umożliwiają m.in.: pozyskanie nowych zasobów finansowych, sprzedaż części akcji przez dotychczasowych akcjonariuszy, uzyskanie obiektywnej wyceny, budowanie prestiżu.
Autor „Giełdy dla firm rodzinnych”, wychodząc naprzeciw zainteresowaniu tym rodzajem transakcji, stara się odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania:
Jak korzystanie z różnych źródeł finansowania wpływa na zarządzanie firmą rodzinną i sprawowanie nad nią kontroli? Z jakich powodów rodziny decydują się na upublicznienie swoich przedsiębiorstw? Jak wyglądają struktury transakcji IPO firm rodzinnych? Jak rodziny dążą do zabezpieczenia kontroli nad swoimi przedsiębiorstwami po debiucie na giełdzie? Jak przebiegają procesy sukcesyjne w kontekście funkcjonowania firm rodzinnych na publicznym rynku kapitałowym? Jakie wymogi i oczekiwania stawia przed firmami rodzinnymi publiczny rynek kapitałowy? Z jakimi skutkami wiąże się przeprowadzenie IPO przez firmy rodzinne? Czy wprowadzenie firmy rodzinnej na giełdę to dobry pomysł? Publikacja stanowi przewodnik po rynku kapitałowym dla, menedżerów pracujących w firmach rodzinnych i ich konsultantów. Jest to również przydatne źródło wiedzy dla doradców świadczących usługi związane z przeprowadzaniem transakcji IPO oraz inwestorów.