Opis
To, że żyjemy dziś w demokratycznej Polsce, to nie tylko zasługa tzw. „możnych tego świata”. Ale przede wszystkim odważna i ofiarna działalność wielu tysięcy zwykłych, szarych ludzi, którzy przed laty odważyli się być wolnymi. Autor książki podjął próbę przedstawienia kolejnych etapów losów „Malborskiej Piątki” od aresztowania 9.04.1982 r. do przebywania w więzieniach, aż do tragicznych sytuacji rodzinnych, zawodowych i osobistych. U autora wiara przeplata się z życiem. Jezus wciąż żyje w jego relacjach z innymi w środowisku pracy. Szkoła – inna „Malborska Piątka” staje się miejscem ewangelizacji. Autor ukazuje, że potrzeba jeszcze wiele lat, aby ukształtowany w nas Homo sovietycus przestał istnieć.
Krzysztof Łaszuk teolog, nauczyciel, katecheta. Urodził się w Malborku. W latach 1978-1982 pracował jak elektryk w malborskim PEMALU. W młodości zafascynował się tworzącym się etosem "Solidarnościowym" i ruchem niepodległościowym. W stanie wojennym uwięziony za kolportaż ulotek. Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni skazał go na rok i sześć miesięcy pozbawienia wolności. Przebywał w więzieniach: Elbląga, Gdańska i Potulic. Po dziewięciu miesiącach zostaje zwolniony z więzienia i rozpoczyna życie konsekrowane.
Obecnie jest członkiem Instytutu Świeckiego Chrystusa Króla, gdzie złożył śluby wieczyste. Od 1984 r. pełnił posługę katechetyczną w Łodzi, w Stalowej Woli, w Sopocie i w Malborku. Ukończył studia teologiczne w Akademii Teologii Katolickich w Warszawie. Uzupełniał wykształcenie przez ukończenie studiów podyplomowych z: dydaktyki katechezy, oligofrenopedagogiki, pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej, zarządzania oświatą, kształcenia zintegrowanego. Pełnił funkcję konsultanta ds. katechezy w Warmińsko-Maurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu oraz był dekanalnym wizytatorem katechetycznym. Jest ekspertem MEN ds. awansu zawodowego nauczycieli. Publikuje artykuły w gazecie lokalnej i międzynarodowym kwartalniku "Comunicare".