Opis
Publikacja przedstawia konsekwentny, spójny i przemyślany wykład składni języka hiszpańskiego w aparacie składni zależności. Z jednej strony mamy do czynienia z publikacją o charakterze teoretycznym i metodologicznym, z drugiej zaś z klarownym, prowadzonym krok po kroku, ilustrowanym szczegółowymi analizami wykładem składni hiszpańskiej. Stanowi ona ważkie uzupełnienie istniejących na rynku publikacji, tak polsko- jak i hiszpańskojęzycznych dotyczących gramatyki hiszpańskiej. Jest też naturalną i logiczną kontynuacją wydanej wcześniej monografii poświęconej morfologii, bardzo dobrze przyjętej przez środowisko filologiczne.
Autorki wykorzystując aparat modelu sens - tekst proponują opis relacji powierzchniowo-składniowych różnych typów: opartych na walencji czasowników i spójników, oraz relacji atrybutywnych i okolicznikowych. Odróżniają zależności składniowe od semantycznych i morfologicznych.
Jak podkreśla w swojej recenzji dr hab. Romuald Huszcza, prof. UW „ze względu na walory poznawcze i dydaktyczne tej pozycji będzie ona szczególnie przydatna dla studentów hispanistyk i iberystyk, zwłaszcza dla specjalizujących się w przekładzie”.