Opis
Nadciśnienie i nowotwory należą do najczęstszych chorób cywilizacyjnych i w wielu przypadkach mają wspólne podłoże związane ze stylem życia i dietą.
Spektakularny postęp w leczeniu onkologicznym sprawił, że nawet te nowotwory, których obecnie nie udaje się jeszcze wyleczyć, stają się często chorobami przewlekłymi, z którymi chorzy żyją przez wiele lat. Równocześnie leczenie nowotworów niesie za sobą wiele niepożądanych objawów, w tym rozwój lub nasilenie nadciśnienia tętniczego. W ten sposób nowotwory i nadciśnienie coraz częściej będą ze sobą współistniały, a obciążeni nimi chorzy będą wymagali indywidualnego podejścia leczniczego. Celowość przygotowania podręcznika poświęconego temu zagadnieniu wydaje się zatem oczywista. Gratuluję Autorom podjęcia się tego pionierskiego zadania.
prof. dr hab. n. med. Jacek Jassem onkolog
Monografia, którą trzymają Państwo w rękach, jest podręcznikiem pod każdym względem wyjątkowym. To pierwsze na świecie kompendium wiedzy potrzebnej coraz szerszemu gronu lekarzy spotykających w swojej praktyce chorych onkologicznych ze współistniejącym nadciśnieniem tętniczym. Autorzy wprowadzają nas we wszystkie aspekty tego zagadnienia: począwszy od patofizjologii, poprzez przegląd wpływu najważniejszych leków onkologicznych na układ sercowo-naczyniowy, aż po praktyczne wskazówki terapii nadciśnienia w najważniejszych chorobach nowotworowych. Jako współautor nowych europejskich zaleceń nadciśnieniowych, opublikowanych dosłownie przed kilkunastoma dniami, bardzo się cieszę, że uwzględniono je w tej pionierskiej książce, która jest doskonałym dowodem na konieczność zintegrowanej opieki nad chorymi onkologicznymi. Gratulacje!
prof. dr hab. n. med. Krzysztof Narkiewicz hipertensjolog
Monografie medyczne to obecnie rarytas. Szybko zmieniająca się wiedza, liczba nowych artykułów naukowych we wciąż rosnącej liczbie czasopism, konkurencyjna pozycja formalnych wytycznych opracowywanych przez towarzystwa naukowe wszystko to zniechęca do ogromnego wysiłku, jakim jest mobilizacja odpowiedniego zespołu ekspertów do kompetentnego, a równocześnie szybkiego stworzenia dzieła. Motywacją może być właściwie tylko fascynacja tematem nowym, ważnym klinicznie, powstającym na naszych oczach. Wszystkie
te cechy spełnia kardioonkologia, w tym również jej część poświęcona powiązaniom między leczeniem nowotworów a nadciśnieniem tętniczym. Gratulacje dla trzech redaktorów za stworzenie kompendium, po które na pewno chętnie sięgną praktykujący lekarze od POZ po wyspecjalizowane ośrodki kardio- i onkologiczne. Dziękujemy!
prof. dr hab. n. med. Adam Torbicki kardiolog