Opis
Jak czytać obrazy? Pytanie to może wydać się nieco niezrozumiałe czy niejasne, jednak jest ono w pełni uzasadnione, jeśli pojmie się zamysł i główną ideę przyświecającą autorce tej książki. Wychodzi ona bowiem z założenia, że tylko dokładna analiza danego dzieła sztuki, właśnie jego swoista „lektura”, daje odbiorcy możliwość obcowania z wielką kulturą i historią, a także pomoże w prawdziwej kontemplacji i zrozumieniu sensu
sławnych płócien.
Książka, którą z całą pewnością można traktować jako swego rodzaju kompendium malarstwa, ma bardzo przejrzysty i klarowny układ. Stanowi ona przekrój przez wszystkie epoki w historii świata, od prehistorii aż po współczesność, i w ramach danego okresu prezentuje najbardziej znane arcydzieła malarskie, które go reprezentują.
Omawiane dzieła malarskie zaprezentowane są w sposób bardzo przystępny. Obok reprodukcji, autorka zamieszcza podstawowe dane dotyczące każdego obrazu (data powstania, miejsce przechowywania, technika wykonania), następnie zaś omówione zostają kluczowe fragmenty dzieła, później z kolei ma miejsce prezentacja sylwetki jego twórcy. Charakterystykę obrazu kończy krótkie streszczenie tendencji artystycznych, na tle których obraz powstał, ciekawostki o autorze lub obrazie, a także wypowiedzi malarza na temat własnej pracy twórczej.
Historia malarstwa. Jak czytać obrazy zatem to nie tylko wspaniała propozycja książkowa dla wielbicieli malarstwa i sztuki we wszelkim tego słowa znaczeniu, ale przede wszystkim praktyczny przewodnik po największych dziełach i życiorysach najsłynniejszych twórców.