Opis
Błażej Warkocki (ur.1977) – krytyk literacki, doktorat obronił w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Współautor Kalendarium życia literackiego 1976-2000 (2003), współredaktor tomu Homofobia po polsku (2004). Publikował m. In. W „Res Publice Nowej”, Ha”Arcie”, „Krytyce Politycznej”. „Le Monde Diplomatique”, a także w tomach: Odmiany odmieńca (2002), Parametry pożądania (2006), Omosessualita e Europa (2006)
Proza Grzegorza Musiała po konserwatywnym zwrocie, męskie opowieści Andrzeja Stasiuka, poplątane narracje Izabeli Filipiak, na nowo – i z ukosa – odczytane Lubiewo… Książki te pojawiają się dlatego, że stawką gry nie jest ukazanie pokrzywdzonych bądź pokrzywionych Odmieńców, lecz dopuszczenie do głosu literatury jako opowieści o samym procesie konstruowania tożsamości.(…)
Powstała książka wybitna. Po jej przeczytaniu spierać się o problem tożsamości społecznej i polską literaturę będzie trudniej. I za to utrudnienie rozmowy należy się Błażejowi Warkockiemu najwyższe uznanie.
Przemysław Czapliński
Autorowi Przypada zasługa włączenia queer studies w struktury polskiej polonistyki, co dowodzi odwagi i rozważności. (…) Z uwagi na pokazowy przekrój przez polską kulturę lat 80. i 90.praca jest ważnym przyczynkiem do historii kultury polskiej. Ponadto, korzystając w szerokim zakresie z podstawowych teorii zachodnioeuropejskich i amerykańskich, autor daje przykład kompetentnej adaptacji zachodnich prac z zakresu teorii kultury. Sposobem prezentacji wybranych autorów i odwagą formułowania wyrazistych tez pobudza do przyszłych opracowań.
German Ritz
Patronat medialny: Krytyka polityczna