Opis
Autorzy podejmują kwestie dotyczące transformacji, demokratyzacji, procesów nacjonalizacji, międzyrządowości i ponadnarodowego podejścia w relacjach międzynarodowych. W pewnym sensie jest to publikacja o rozległym spektrum spojrzenia i charakterze poszukiwawczym, stawiającym raczej pytania niż przedstawiającym klarowne odpowiedzi.
Publikacja składa się z trzech rozdziałów. Pierwszy rozdział jest zbiorem teoretycznych rozważań na temat integracji europejskiej i demokratyzacji jako o procesach, które ukształtowały systemy państwowe w XXI wieku, istniejących wobec nich zagrożeń i transpozycji modelu „unijnego” na innych aktorów sceny międzynarodowej oraz procesów dezintegracyjnych.
Drugi rozdział zawiera analizę zjawisk politycznych i społeczno-gospodarczych zachodzących początkowo w systemach państw zachodnioeuropejskich. Istotą jest przedstawienie założeń, genezy i implementacji ordoliberalizmu i Społecznej Gospodarki Rynkowej na przykładzie doświadczeń niemieckich, europejskich i polskich. Ordoliberalizm i Społeczna Gospodarka Rynkowa mają w praktyce europejskiej bardzo długą tradycję.
Celem rozdziału trzeciego jest analiza sytuacji politycznej i gospodarczej Ukrainy. Podjęta została analiza dotychczasowych doświadczeń w obustronnych relacjach Ukrainy z Unią Europejską. Druga część rozdziału dotyczy analizy sytuacji politycznej na Ukrainie poprzez ukazanie prac nad podjętymi reformami życia politycznego i gospodarczego.