Opis
Autorka kompleksowo zaprezentowała problematykę informatyzacji postępowania arbitrażowego, w szerokim zakresie uwzględniając nie tylko unormowania prawne, lecz także regulacje instytucji arbitrażowych polskich i zagranicznych, a także powołując bogatą literaturę.
Zastosowanie środków komunikacji elektronicznej w postępowaniu polubownym zostało przedstawione przez pryzmat:
- funkcji sądownictwa polubownego, zasad rządzących tym postępowaniem oraz konstrukcji w zakresie możliwości lub powinności przebiegu procesu arbitrażowego na poziomie wirtualnym,
- wykorzystania prawa nowych technologii w arbitrażu z perspektywy jego zainicjowania, przebiegu oraz zakończenia, uwzględniając również formę zapisu na sąd polubowny stanowiący centralną instytucję postępowania arbitrażowego.
W monografii oparto się głównie na przepisach Kodeksu postępowania cywilnego, niemniej odwołano się również do źródeł prawa międzynarodowego, szczególnie konwencji nowojorskiej z 10.06.1958 r. o uznawaniu i wykonywaniu orzeczeń arbitrażowych oraz konwencji europejskiej z 21.04.1961 r. o międzynarodowym arbitrażu handlowym. Odwołano się również do regulaminów zagranicznych i krajowych stałych sądów polubownych, które przewidują w swoich regulacjach zastosowanie nowych technologii.