Opis
Książka zawiera wielowymiarową argumentację na rzecz znaczenia innowacji, szczególnie technologicznych w rozwoju przedsiębiorstw, gospodarki i społeczeństwa. Analizowane w książce kwestie, wskazując na specyficzne znaczenie innowacji – jako mnożnika-akceleratora w procesie rozwoju – sygnalizują równocześnie, jak wiele barier wciąż uniemożliwia takie ich wykorzystanie. By je neutralizować niezbędne jest przyspieszone uaktywnienie się różnych środowisk, a więc zarówno przedstawicieli biznesu wraz z jego otoczeniem, środowisk naukowych i administracji różnych szczebli i wykreowanie adekwatnych instytucji, które determinują poziom innowacyjności.
Książka składa się z 21 rozdziałów opracowanych przez 25 autorów. Prowadzą oni rozważania wokół inspirującego znaczenia innowacji technologicznych na różnych poziomach gospodarki, selekcjonując równocześnie główne bariery a nawet błędy zarówno w rozumieniu, postrzeganiu, akceptowaniu i wykorzystaniu innowacji w procesie gospodarowania. Cenne są tu tak dywagacje teoretyczne, jak i ich weryfikacja opierająca się na własnych badaniach.
Innowacyjność jest determinowana przez instytucje. W Polsce wykształciła się, tak w ujęciu narodowym, jak i regionalnym, pewna infrastruktura instytucjonalna na rzecz rozwoju innowacji technologicznych. Niemniej istnieje potrzeba dopracowania zasad jej funkcjonowania, które powinny opierać się na zaufaniu, lojalności, etyce, subsydiarności, pomocniczości i budowaniu partnerstwa publiczno-prywatnego.
Atutem Polski – jako kraju przyjmującego inwestycje zagraniczne – są setki tysięcy wysoko wykształconych, młodych ludzi, a także wiele uczelni wyższych oraz instytutów badawczych otwierających się na współpracę krajową i międzynarodową. Nie mniejsze znaczenie dla firm o wysokiej intensywności działalności B+R mają regionalne strategie innowacji.
Jednakże w Polsce wciąż występuje problem niedopasowania instytucjonalno-organizacyjnego struktur w ramach współpracy sieciowej i partnerskiej przy wdrażaniu funduszy strukturalnych UE. Widoczna jest również luka w dostępie do kapitału na innowacyjne inwestycje. Rozwój innowacji wymaga działań skierowanych na wzrost popytu na innowacje. Jednocześnie powinny być wprowadzane ułatwienia w dostępie do kapitału w formie systemu zachęt oraz realizacji programów pilotażowych z udziałem funduszy publicznych mobilizujących kapitał prywatny.