Opis
Misją publikacji pod redakcją prof. Artura Hołdy jest dostarczenie praktycznej wiedzy, która jest niezbędna w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce. Przedstawia wzory dokumentacji księgowej z wyjaśnieniami opartymi na obowiązujących od początku 2014 roku przepisach prawnych. Publikacja dostarcza gotowe do pracy wzory na takie tematy jak:
procedury inwentaryzacyjne oraz instrukcje kasowe oraz magazynowe,
obieg dokumentów oraz szczegółowe instrukcje podatkowego księgowania wybranych aspektów funkcjonowania podmiotu gospodarczego,
księgowanie wartości niematerialnych i prawnych oraz ujmowanie działalności inwestycyjnej i remontowej,
Zakładowy Funduszu Świadczeń Socjalnych oraz implikacje księgowe i podatkowe,
użytkowanie samochodu prywatnego do celów służbowych i związane z nim obowiązki ewidencyjne,
zasadności zaliczania w podatkowe koszty uzyskania przychodów kosztów rozmów telefonicznych, dodatkowych świadczeń niematerialnych otrzymywanych przez pracowników oraz komputerów służbowych, dostępu do Internetu,
jednorazowe odpisy amortyzacyjne środków trwałych nabytych dzięki pomocy de minimis,
obowiązki podatkowe płatników (pracodawców) podatku dochodowego od osób fizycznych.
Organizacja rachunkowości przedsiębiorstw i mniejszych podmiotów gospodarczych w Polsce podporządkowana jest przede wszystkim prawu podatkowemu, co wynika z praktyki polskiego systemu ewidencyjnego. Przedsiębiorcy ustalając podstawę opodatkowania muszą stosować się do aktualnych reguł oraz przeprowadzać proces ewidencji podatkowej używając do tego celu stosownych dowodów źródłowych.
W roku 2014 wprowadzono kolejne, bardzo istotne zmiany przepisów podatkowych. Przedstawione w książce pod redakcją prof. Artura Hołdy komentarze i wskazówki są w tym kontekście nie tylko aktualne, ale zarazem niezbędne w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce. Warto również zwrócić uwagę na kontynuacyjny charakter publikacji, która jest na rynku już od 2011 r., stanowiąc swego rodzaju kompendium wiedzy z zakresu ewidencji, instrukcji księgowania i przechowywania dokumentacji.
W porównaniu z poprzednimi wydaniami książkę uzupełniono o dodatkowy rozdział dotyczący instrukcji amortyzacji środków trwałych w ramach odpisu jednorazowego (pomoc de minimis), co należy uznać za bardzo użyteczną część publikacji.
Bardzo użytecznym narzędziem dla czytelnika jest płyta CD, na której zawarto najpotrzebniejsze wzory dowodów księgowych, deklaracji podatkowych, dokumentacji inwentaryzacyjnej, realizacji opisanych w książce procedur oraz zbiór niezbędnych aktów prawnych.
Książka pod redakcją prof. Artura Hołdy jest bardzo przydatną publikacja na rynku wydawniczym i z pewnością wypełni lukę, która powstała w wyniku dość znacznych zmian w prawie podatkowym w 2014 r. i zasługuje na bardzo wysoką ocenę merytoryczną.