Opis
Studia europejskie. Podręcznik akademicki to seria podręczników przeznaczonych dla studentów
europeistyki, spełniających standardy nauczania dla poszczególnych przedmiotów kierunkowych.
Arkadiusz Domagała, doktor, adiunkt w Instytucie Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego, autor
wielu publikacji poświęconych tematyce integracji Polski z Unią Europejską, odbył staż w Sussex European Institute w Wielkiej Brytanii (2004), w latach 2000–2001 współpracował z Dolnośląskim Centrum Informacji Europejskiej, wykłada ekonomikę integracji europejskiej oraz ekonomiczne aspekty integracji europejskiej.
Integracja Polski z Unią Europejską przedstawia trudną drogę naszego kraju do Wspólnoty Europejskiej. Autor omawia wybrane problemy dostosowawcze, wynikające z opóźnienia gospodarczego i różnic systemowych między Polską a państwami Unii. Zwraca szczególną uwagę na zewnętrzne uwarunkowania akcesji, w tym ewolucję stosunku Wspólnoty do poszerzenia oraz percepcję procesu integracyjnego. Autor omawia także problemy, jakie napotkała Polska w poszerzonej już UE oraz wstępny rachunek korzyści i kosztów integracji.
Integracja Polski z Unią Europejską zasługuje na szczególne uznanie ze względu na realizację ambitnego zadania prezentacji całokształtu relacji naszego kraju z UE. Autor interesująco przedstawia historyczną ewolucję wzajemnych stosunków Polski z Unią Europejską, w sposób kompetentny opisuje problematykę polityczną, prawną, ekonomiczną i społeczną. Książka spełnia nie tylko funkcję dobrze przygotowanego podręcznika, ale może być także ciekawym i użytecznym źródłem wiedzy dla wszystkich zainteresowanych „polską drogą do Europy”.
prof. dr hab. Dariusz Milczarek, dyrektor Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego
redaktor naczelny kwartalnika „Studia Europejskie”
Naoczny świadek procesu integracji Polski z Unią Europejską nie zawsze jest w stanie z wystarczającym
dystansem podchodzić do wydarzeń, których sam był uczestnikiem. Zestawienie w niniejszej publikacji
wiarygodnych danych statystycznych oraz faktów mających miejsce w trakcie transformacji ustrojowej,
a także ich rzetelna analiza naukowa, przekonują polityka a zarazem promotora integracji, co do zasadności kursu obranego przez Polskę w 1989 roku. Książka dr. Arkadiusza Domagały nie agituje, lecz poprzez zestawienie argumentów różnych środowisk zachęca do samodzielnych wniosków. Z pewnością stanowić będzie ona cenne źródło wiedzy dla studentów i wszystkich zainteresowanych tematyką integracji europejskiej.
Jan Kułakowski
poseł do Parlamentu Europejskiego