Opis
Interna Szczeklika stanowi kontynuację podręcznika chorób wewnętrznych wydawanego od 2005 roku pod redakcją profesora Andrzeja Szczeklika. Po śmierci Profesora wydawca podjął decyzję o umieszczeniu jego nazwisko w tytule książki, aby w ten sposób upamiętnić Jego fundamentalny wkład w to dzieło.
Podręcznik Interna Szczeklika 2017 jest oparty na zasadach EBM (evidence-based medicine), co oznacza, że wszystkie informacje na temat diagnostyki, leczenia i prewencji chorób odzwierciedlają aktualne i wiarygodne dane naukowe oraz wytyczne postępowania opracowane przez renomowane towarzystwa naukowe.
Książka Interna Szczeklika kierowana jest głównie dla lekarzy specjalizujących się w chorobach wewnętrznych i w dziedzinach wywodzących się z interny, lekarzy specjalistów,czy też lekarzy rodzinnych pragnących pogłębić swoją wiedzę oraz studentów medycyny.
W wersji elektronicznej podręcznika przeznaczonej na komputery osobiste, znajdują się nieumieszczone w drukowanej książce rozdziały, liczne ryciny i tabele oraz filmy, a także atlasy (np. hematologiczny) i indeks leków dostępnych w Polsce.
Aktualizacja podręcznika odbywa się na bieżąco, gdy tylko się pojawią nowe dane (np. wytyczne praktyki klinicznej) uzasadniające zmianę treści konkretnego rozdziału. Zmiany takie zostają niezwłocznie wprowadzone do wersji elektronicznej, a do drukowanej - co roku.
Podręcznik jest owocem stałej, ścisłej współpracy blisko 350 wybitnych polskich specjalistów w różnych dziedzinach i licznego zespołu redakcyjnego Medycyny Praktycznej.
W podręczniku Interna Szczeklika 2017 uwzględniono najnowsze wytyczne (2016, 2017), dotyczące m.in. następujących zagadnień::
- prewencja chorób sercowo-naczyniowych
- dyslipidemie
- migotanie przedsionków
- nadkomorowe zaburzenia rytmu serca
- niewydolność serca
- przewlekła obturacyjna choroba płuc
- szpitalne zapalenia płuc
- gruźlica
- dyspepsja
- choroba wrzodowa
- ostra biegunka infekcyjna
- choroby pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych
- przewlekłe WZW typu C
- nadczynność tarczycy
- choroby nadnerczy
- cukrzyca
- stosowanie krwi i jej składników
- ostre białaczki szpikowe
- reumatoidalne zapalenie stawów
- zapalenia naczyń
- spondyloartropatie seronegatywne
- dna moczanowa
- fibromialgia
- sepsa
- farmakologiczne leczenie otyłości
- rewizja klasyfikacji TNM nowotworów
Nowe rozdziały::
* Choroby czynnościowe przełyku
* Torbiele wątroby
* Ciało obce w przewodzie pokarmowym
* Dożylne leczenie płynami
* Choroba wysokościowa