Opis
Myśli i słowa. Literatura – kultura – nauka o języku. Podręcznik do języka polskiego. Gimnazjum. Klasa 3 to trzeci tom docenionego przez nauczycieli oraz nagrodzonego na Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie cyklu podręczników do języka polskiego dla gimnazjalistów.
Podręcznik łączy kształcenie literacko-kulturowe z językowym. Układ treści jest chronologiczno-problemowy, a arcydziełom literatury polskiej i światowej – od modernizmu do współczesności – towarzyszą konteksty literackie (atrakcyjna literatura młodzieżowa, literatura popularna) oraz kulturowe (dzieła malarskie, filmowe i architektoniczne, komiks, ekspozycja nowoczesnego muzeum, pomniki itp.).
Kanon literatury polskiej reprezentują w tym tomie między innymi wiersze Juliana Tuwima, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Zbigniewa Herberta i fragmenty utworów prozatorskich Stefana Żeromskiego, Marii Dąbrowskiej czy Wiesława Myśliwskiego. Wnikliwie zobrazowano także literaturę czasu wojny i okupacji (Dywizjon 303 Arkadego Fiedlera, Kamienie na szaniec Aleksandra Kamińskiego, oraz poruszającą tematykę Zagłady (m.in. utwory Idy Fink, Hanny Krall, Józefa Mackiewicza).
Wśród kontekstów literackich i kulturowych znalazły się zarówno przykłady ze sfery bliskiej uczniom (fragmenty powieści Samotni.pl Barbary Kosmowskiej, komiks Wieża, fragmenty powieści Moniki Kowaleczko-Szumowskiej Galop ’44, opowiadania Jacka Dukaja i Rafała Kosika), jak i z kultury wysokiej (wiersze Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, obrazy Andrzeja Wróblewskiego, rzeźby Aliny Szapocznikow). Rozdział Gramatyka zawiera wiadomości i partie treningowe z zakresu fonetyki i kultury języka oraz – jak w poprzednich częściach – moduły Komunikujemy się wspierające naukę, świadome, sprawne i poprawne używanie języka przez ucznia. W ostatnim rozdziale podręcznika, zatytułowanym Siła wiedzy, zamieszczono teksty i zadania utrwalające wiadomości z teorii literatury i teorii języka.
Podręcznik przygotowuje do interpretacji tekstów literackich i innych tekstów kultury, uczy samodzielnego myślenia, dostrzegania wspólnoty wątków i doświadczeń w utworach różnych epok i odmiennych stylistyk.
Autorki sięgają po wiele metod aktywizujących, proponują zadania z wykorzystaniem narzędzi znanych i lubianych przez uczniów – komputera, smartfona, internetu. Silny nacisk został położony na funkcjonalne kształcenie językowe oraz tworzenie użytkowych form wypowiedzi (CV, życiorysu, podania, listu motywacyjnego). Podręcznik zawiera też partie powtórzeniowe oraz sprawdzające, oswajające z formułą testu gimnazjalnego.