Opis
Dyskryminacja to odmienne traktowanie różnych osób znajdujących się w podobnej sytuacji polegające na tym, że daną osobę (grupę osób) traktuje się mniej przychylnie wyłącznie dlatego, że pod jakimś względem odróżnia się ona od innych, przy czym powód przynależenia do danej grupy pozostaje poza kontrolą danej osoby.
Przepisy zakazujące dyskryminacji w zatrudnianiu znajdują się w różnych aktach prawnych, w tym w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz w Kodeksie pracy. Jednak zjawisko dyskryminacji w procesie doboru pracowników, pomimo istniejących przepisów, nadal istnieje. Najtrudniej wykrywalne jest stosowanie praktyk dyskryminacyjnych na tych etapach rekrutacji, które nie są widoczne dla organów kontrolnych, potencjalnych kandydatów lub osób trzecich, czyli osób spoza danej organizacji.
W publikacji szczegółowo omówiono etapy procesu rekrutacji i selekcji najbardziej wrażliwe na działania dyskryminacyjne – diagnozę potrzeb personalnych, przygotowanie opisów stanowisk i profili kandydatów, przygotowanie ogłoszeń medialnych, prowadzenie rozmów kwalifikacyjnych; przedstawiono także skutki naruszenia zakazu dyskryminacji oraz sposoby zapobiegania dyskryminacji w procesie rekrutacji i selekcji pracowników.