Książka ""Jak zdać maturę z matematyki na poziomie rozszerzonym? Dla bystrzaków i nie tylko"" autorstwa Dariusza Kulmy to wyjątkowe kompendium wiedzy, które przeprowadzi Cię przez świat matematyki rozszerzonej na maturze. To niezastąpiony przewodnik, który oferuje innowacyjny system przygotowań, oparty na trzech filarach skuteczności.
Matura z matematyki na poziomie rozszerzonym jest o wiele trudniejsza od tej z poziomu podstawowego. W odróżnieniu od matury na poziomie podstawowym nie ma tutaj tak wielu ,,pewniaków"". Jest jednak pewien kanon umiejętności, które, mimo zmian podstawy programowej, nadal będą pojawiały się w zadaniach maturalnych. Ta książka pomoże Ci opanować właśnie te najważniejsze umiejętności, byś mógł je skutecznie wykorzystać na maturze.
Pierwszy filar - Przejrzysta koncepcja zadań: Na początku każdego działu znajdziesz najważniejsze informacje i wzory. Wielu z nich nie znajdziesz w tablicach matematycznych, a korzystając z nich jeszcze skuteczniej będziesz rozwiązywać zadania.
Drugi filar - Rozwiązywanie zadań w parach: Książka wykorzystuje innowacyjny sposób prezentacji zadań, układając je w pary zadań tego samego typu.
Zadanie do analizy: Pierwsze zadanie z pary to pełna analiza krok po kroku, dzięki której zdobędziesz pełne zrozumienie procesu rozwiązywania danego typu zadań.
Zadanie sprawdzające: Drugie zadanie to sprawdzian Twojej samodzielności - jest to zadanie podobne do poprzedniego, które musisz rozwiązać samodzielnie. Taka struktura umożliwia efektywne zrozumienie procesu rozwiązywania zadań danego typu oraz zdobycie pewności siebie. Co więcej, przy zadaniu sprawdzającym znajdziesz pełne rozwiązanie, które pozwoli Ci zweryfikować poprawność Twojego rozwiązania.
Takich zadań ułożonych parami jest w tej książce aż 456.
Trzeci filar - System powtórek w odpowiednich odstępach czasowych: System powtórek to kluczowy element tego repetytorium, który opiera się na odkryciach specjalistów z dziedziny psychologii poznawczej, takich jak Hermann Ebbinghaus i Tony Buzan. Ebbinghaus wskazał na związek między zapominaniem materiału a liczbą powtórek, których powinno być 6-7, by zagadnienia zapamiętać trwale. Tony Buzan zauważył natomiast, że powtórki są efektywniejsze, gdy odbywają się w określonych momentach. To repetytorium wykorzystuje badania nad skutecznym zapamiętywaniem, dlatego pierwsza powtórka to zadanie sprawdzające, a kolejne pojawiają się, gdy rozwiązujesz zadania z podsumowań, umieszczonych na końcu każdego działu.
Czym są podsumowania na końcu każdego działu?
Podsumowania zawierają różnorodne zadania, również takie jak w nowej formule arkusza maturalnego. W sumie znajdziesz tu 336 zadania maturalne, które pomogą Ci coraz lepiej przygotować się do rozwiązywania egzaminacyjnych arkuszy. Co istotne, podsumowania te obejmują zagadnienia z poprzednich działów; na przykład w podsumowaniu nr 1 znajdziesz zadania z pierwszego działu, a w podsumowaniu nr 5 - zadania z poprzednich pięciu działów. Dzięki temu będziesz stale przypominać sobie zadania, które powtarzałeś wcześniej - i to aż do samej matury! Zaskoczysz się, jak dobrze i trwale będziesz pamiętać materiał. Dodatkowo, przy poszczególnych zadaniach w podsumowaniach znajdziesz wskazówki, najczęściej w postaci numeru podobnego zadania, a czasem informacji, gdzie szukać wskazówki. Na końcu książki znajdziesz odpowiedzi do wszystkich zadań, a nawet rozwiązania krok po kroku, gdy zadanie jest dowodem lub innym typem zadania wymagającym wykazania się. W przeciwieństwie do innych podręczników, w których dowody bywają bez odpowiedzi czy rozwiązania, ta książka stawia na pełne wyjaśnienie.
Jeśli poważnie myślisz o maturze na poziomie rozszerzonym, to ta książka jest fundamentem Twojej wiedzy i Twoich przygotowań.