Opis
"Bogata w szczegóły i skrupulatnie udokumentowana Jałta błyskotliwie opisuje osoby i politykę jednego z najważniejszych i najmniej rozumianych politycznych spotkań XX wieku".
Anne Applebaum, laureatka Nagrody Pulitzera, autorka Gułagu
"Jałta S.M. Plokhy’ego to ważna i w porę ukazująca się pozycja, która rozwiewa podtrzymywane o wiele za długo mity. Jego szczegółowy i wyważony opis powinien w dużej mierze przyczynić się do skorygowania nieporozumień i wypaczeń".
Antony Beevor, autor m.in. Stalingradu i D-Day
"Prawdziwie pouczająca książka, nie tylko o historii Jałty i ról, jakie odegrali tam Stalin, Roosevelt i Churchill, ale też o geopolityce jutra".
Zbigniew Brzeziński, były doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa
S.M. Plokhy przedstawia pierwszą tak dogłębną ocenę konferencji jałtańskiej od czasu zakończenia zimnej wojny. Przez sześćdziesiąt pięć lat opinie na temat tej konferencji były głęboko podzielone. Autor znalazł nowe dokumenty z zapisem rozmów Roosevelta z doradcami oraz notatki i protokoły z posiedzeń brytyjskiego gabinetu. Jest również pierwszym historykiem opisującym jałtańską konferencję, który wykorzystał dokumenty radzieckie udostępnione po upadku ZSRR. Czerpie też obficie z wydanych i niepublikowanych pamiętników postaci drugiego planu, między innymi lekarza Churchilla i córki Roosevelta. Podobnie jak Monachium, Jałta jest słowem o znaczeniu szerszym niż konferencja, którą oznacza. Czas przebrnąć przez mity i dezinformacje otaczające to historyczne spotkanie i przyjrzeć się, co się naprawdę zdarzyło w ciągu ośmiu brzemiennych w skutki dni nad Morzem Czarnym.
S.M. Plokhy jest profesorem historii Ukrainy na Harvard University i autorem kilku nagradzanych książek na temat współczesnej historii Rosji i Ukrainy, m.in. Unmaking Imperial Russia i The Origins of the Slavic Nations. Mieszka w Arlington w stanie Massachusetts.