Opis
Książka pełniąca jednocześnie funkcję katalogu wystawy Jana Lebensteina (Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, Warszawa 2010) jest swoistą monografią kluczowego okresu twórczości jednego z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku.
W połowie lat 50., jeszcze w Warszawie, a następnie w Paryżu krystalizowała się w twórczości Lebensteina Figura osiowa – emblemat jego malarstwa. Jesienią 1959 roku Figury osiowe zostały pokazane na I Biennale de Paris, zdobyta tam nagroda i uznanie sprawiły, że prace Lebensteina szybko znalazły się w liczących się kolekcjach sztuki.
Wyjątkowa wartość tej książki polega na zgromadzeniu w niej po raz pierwszy, mało wcześniej znanych i w większości nie publikowane w Polsce prac artysty, pochodzących z amerykańskich i francuskich kolekcji sztuki. Towarzyszy im wywiad z Piotrem Kłoczowskim, przyjacielem artysty i badaczem jego twórczości, kreślący tło tego niezwykle interesującego momentu zetknięcie się Lebensteina i szerzej polskiej sztuki z Zachodem, oraz odsłaniający tropy i powiązania malarstwa Lebensteina z niezwykle intensywnym życiem kulturalnym Paryża lat 60.