Opis
Zrozumienie matematyki wymaga wysiłku. Warto go jednak podjąć. Matematyka dała nie tylko podstawy wielu dziedzinom nauki i techniki, ale także sztuce i różnym aspektom otaczającego nas świata. Jest więc częścią naszej rzeczywistości. Niektóre elementy tej codziennej matematyki są proste i dobrze nam znane, inne można porównać do krętych zawiłości, które wymykają się umysłom większości ludzi. Są w tej dziedzinie również obszary, które mogą szokować, fascynować i przerażać, ale kiedy je poznasz i zrozumiesz, przekonasz się, że matematyka jest bardzo podobna do człowieka: bywa zabawna, ma swoje słabostki i bogactwo przedziwnych szczegółów.
Ta książka stanowi kontynuację Dziwnej matematyki. Także tutaj znajdziesz wiele niezwykłych, interesujących i istotnych idei matematycznych, przedstawionych w sposób przystępny i zrozumiały dla każdego czytelnika. Wybierzesz się na poszukiwanie idealnego labiryntu, zagłębisz się w "matematykę baniek", poznasz najdziwniejszych matematyków w historii i odnajdziesz matematykę w dziełach sztuki. Zrozumiesz, czym są kwanty, i dowiesz się, jak niesamowite figury można otrzymać dzięki królowej nauk. A kiedy już się przekonasz, że jesteś w stanie zrozumieć każde zagadnienie matematyczne, nauczysz się odnajdywać matematykę w swoim codziennym życiu i... powędrujesz ku krawędzi możliwości ludzkiego rozumienia!
Przekonaj się:
jak fascynujące mogą być labirynty
ile liczb rządzi wszechświatem
jak wygląda świat po drugiej stronie lustra
którzy matematycy byli naprawdę dziwnymi ludźmi
ile zabawy można znaleźć w matematyce
czy mogłaby istnieć matematyka alternatywna
Matematyka: przekonaj się, jak daleko umiesz się zapuścić!
O autorach
Dr David Darling jest astronomem, muzykiem i autorem wielu książek popularnonaukowych, wydał też album muzyczny. Jego książki są cenione za przystępny i angażujący sposób przekazywania wiedzy. Obecnie wraz z rodziną mieszka w Dundee w Szkocji.
Agnijo Banerjee pochodzi z Indii, jednak od dawna mieszka w Szkocji. Jest matematycznym geniuszem i uczniem Darlinga. W wieku trzynastu lat osiągnął najwyższy możliwy wynik w teście IQ Mensy. Uzyskiwał doskonałe wyniki na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej. Obecnie studiuje w Trinity College w Cambridge.