Opis
W romskiej osadzie na Sądecczyźnie znaleziono martwego chłopczyka o jasnej karnacji i włosach koloru pszenicy. Wkrótce policja odkrywa, że mieszka tam blondwłosa dziewczynka Między Romami a ich sąsiadami od lat zbiera się na burzę. Teraz napięcie sięga zenitu.
Anka Serafin na prośbę policji próbuje nawiązać kontakt z Romami. Mierzy się z murem milczenia i własnymi wyobrażeniami o roli antropologa. Tymczasem dziennikarz śledczy Sebastian Strzygoń jednym kamieniem porusza medialną lawinę. Narasta lęk, niezrozumienie i wrogość.
Jakie jeszcze tajemnice kryje społeczność tej z pozoru sielskiej krainy Co jest faktem, a co uprzedzeniem I czy kogoś obchodzi jeszcze prawda, gdy rozkręca się spirala nienawiści
Małgorzata Fugiel-Kuźmińska
Z wykształcenia i zamiłowania antropolog kultury, zawodowo zajmuje się zarządzaniem projektami.
Michał Kuźmiński
Dziennikarz i redaktor Tygodnika Powszechnego, autor tekstów piosenek i bloger.
Wspólnie napisali dwie sensacyjno-kryminalne powieści retro: Sekret Kroke (2009) i Klątwa Konstantyna (2011), a także cykl etnokryminałów. Powieść Śleboda (2015) skupiona była wokół morderstwa starego górala z Murzasichla, z kolei w Pionku (2016) mierzą się z mitem śląskiego wampira. Za Sekret Kroke zostali nominowani do Nagrody Wielkiego Kalibru.
W 2018 roku wraz z wraz z innymi czołowymi autorami polskiego kryminału wzięli udział w nowym programie telewizji Crime+Investigation Polsat Opowiem ci o zbrodni.