Opis
"Plantacja kawy w Rofathane należy do Ciebie. Ciągle jest." Po otrzymaniu tego listu Abie wyjeżdża z Londynu do Afryki, by przejąć posiadłość swojego zmarłego dziadka. Na miejscu spotyka jego cztery córki: Mariamę, Hawę, Serah i Asanę. Sędziwe już ciotki raczą ją fascynującymi i szczerymi opowieściami o swoich losach, nie pomijając bolesnych wydarzeń i wstydliwych tajemnic. Dzięki nim Abie odbywa sentymentalną podróż w zdawałoby się bezpowrotnie utracony świat dzieciństwa.
Kamienie przodków to wspaniała saga ukazująca XX-wieczną Afrykę. Powieść mieni się od barw, zapachów i dźwięków. Jest jak ogromny różnokolorowy patchwork, utkany z cierpienia i radości, ze zdrady i namiętności, z okrucieństwa i dobroci. Dla czytelnika to okazja do zagłębienia się w dzieje kontynentu o odmiennej kulturze i obyczajach, lecz – jak możemy się przekonać – o bardzo podobnym systemie wartości.
Autorka zanurza się w małą afrykańską społeczność, otwiera ją dla czytelnika, zagląda głęboko w serca
i wsłuchuje się w myśli stworzonych przez siebie kobiet.
„The Guardian”
Forna napisała książkę, którą niełatwo wyrzucić z pamięci. To świeża i intrygująca powieść o Afryce, tyranii
i wygnaniu. To również znakomicie odmalowany pejzaż dzieciństwa, triumf życia pomimo przeciwności losu.
Christopher Hope, „The Independent”
Opowiadanie historii przychodzi Fornie tak lekko jak oddychanie.
„The Times”
Aminatta Forna (ur. 1964), pisarka, dziennikarka, producentka programów telewizyjnych
dla BBC. Współpracuje m.in. z „Sunday Times”, „The Independent”, „The Observer”, „Evening Standard”. Debiutowała powieścią The Devil that Danced on the Water (2002), nominowaną w 2003 roku do prestiżowej Samuel Johnson Prize. Mieszka na przemian w Wielkiej Brytanii i Sierra Leone. W 2002 roku nakręciła serię filmów dokumentalnych Africa Unmasked. Książka Kamienie przodków (2006), zainspirowana tamtymi doświadczeniami, jest tłumaczona m.in. na francuski, włoski, hiszpański, niderlandzki, portugalski i koreański.