Opis
Przemysław Smolarek (1925-1991) – ur. w Łodzi, w 1948 r. ukończył historię na Uniwersytecie Jagiellońskim, uczeń profesora Władysława Konopczyńskiego. Doktorat (1950) napisał pod kierunkiem profesora Kazimierza Piwarskiego. Żołnierz Armii Krajowej oraz piłkarz Wisły Kraków. Z powodów politycznych zmuszony emigrować z Krakowa do Łodzi, a następnie na Pomorze, najpierw Zachodnie, potem Gdańskie. Twórca i pierwszy dyrektor Muzeum Morskiego w Gdańsku. Posiadał wybitne osiągnięcia w dziedzinie badań naukowych, prowadzonych na dnie Bałtyku, odnalazł m. in. słynny okręt „Solen”, zatopiony pod Oliwą w 1627 r. Twórca cenionych czasopism o tematyce morskiej oraz autor wielu publikacji, od 1970 r. doktor habilitowany. W latach 80. XX w. zaangażowany w działalność opozycyjną. Po śmierci, Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku przyjęło Jego imię.
Praca „Kampania mołdawska Jana III roku 1691” była początkiem długiej drogi naukowej Przemysława Smolarka, rozpoczętej w Krakowie pod okiem Władysława Konopczyńskiego, który wielokrotnie podsuwał swym studentom tematy badawcze dotyczące czasów panowania Jana III Sobieskiego. Jego zainteresowania historyczne kontynuowali tak wybitni badacze dziejów wojen i wojskowości staropolskiej Profesorowie – Kazimierz Piwarski i Jan Wimmer
[…] Profesor Jan Wimmer wielokrotnie zwracał uwagę na pilną potrzebę opublikowania rozprawy Przemysława Smolarka na temat kampanii wojennej 1691 r., oceniając ją jako interesującą i rzetelną analizę ostatniej wyprawy mołdawskiej polskiego monarchy. Rzeczywiście, właśnie minęło blisko 70 lat od czasu obrony pracy magisterskiej przez młodego Przemysława Smolarka i od złożenia jej egzemplarza w archiwum Uniwersytetu, a przecież nie sposób obejść bez Jego rozprawy w badaniach nad ostatnimi latami panowania Lwa Lechistanu.
(z „Posłowia” prof. Marka Wagnera)