Opis
Kapitał ludzki, obok kapitału rzeczowego, stanowi nie tylko komplementarny czynnik bogacenia się narodów, lecz także - co bardziej istotne - staje się zasadniczą determinantą przewag komparatywnych, a wiedza i umiejętności pracowników bezpośrednio zwiększają produktywność pracy oraz przyśpieszają rozwój ekonomiczny. Publikacja stanowi próbę wyjaśnienia roli inwestycji w kapitał ludzki w procesie konwergencji, a więc zmniejszaniu luki rozwojowej między krajami biednymi i bogatymi.
W książce przedstawiono szczegółowe omówienie teorii ekonomicznych dotyczących wzrostu gospodarczego, konwergencji i kapitału ludzkiego, a także przegląd wyników badań empirycznych analizowanych zależności między kapitałem ludzkim, wzrostem gospodarczym a konwergencją ekonomiczną. Autor identyfikuje realne, instytucjonalne i aksjologiczne uwarunkowania konwergencji przedstawia kontrowersje dotyczące definiowania i pomiaru kapitału ludzkiego omawia rolę kapitału ludzkiego w procesach konwergencji i kanały jego oddziaływania na wzrost gospodarczy i proces doganiania gospodarek wysoko rozwiniętych.
Książka dotyczy problematyki mającej kluczowe znaczenie zarówno dla lepszego zrozumienia mechanizmów rozwoju gospodarczego, jak i dla właściwego kształtowania szeroko rozumianej polityki gospodarczej, w szczególności w Polsce. (...) Książka ma logiczną i zwartą strukturę, jest napisana dobrym językiem i zawiera obfity materiał źródłowy. Mam wrażenie, że szerokie i dogłębne potraktowanie przez Autora omawianej problematyki pozwala czytelnikowi wyrobić sobie opinię w skomplikowanym i czasem kontrowersyjnym temacie, którego książka dotyczy. (...) W podsumowaniu pragnę więc stwierdzić, że książka pana Jabłońskiego jest pracą interesującą, przemyślaną i dobrze skonstruowaną. Jest pracą wartościową, która może przyczynić się do lepszego zrozumienia skomplikowanych mechanizmów rozwoju gospodarczego.
Prof. dr hab. Witold M. Orłowski
Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej