Opis
Broniewski, Jesieński, Lechoń, Przyboś, Stern, Stryjkowski, Tuwim, Wat, Ważyk.
Moralne i polityczne dylematy pokolenia pisarzy, artystów i polityków, dla których komunizm był najpierw marzeniem, a potem koszmarem.
Marci Shore wykorzystała dostępne od niedawna materiały archiwalne z Polski, Rosji, Ukrainy i Izraela, stworzyła pasjonującą opowieść o dwudziestowiecznej polskiej awangardzie. Wyłania się z niej fascynujący obraz burzliwego stulecia i losów pewnej ideowej wspólnoty. Autorka rozpoczyna od wejścia tego pokolenia w dorosłe życie po pierwszej wojnie światowej i opowiada historię trwającej pół wieku wędrówki przez manifesty futurystyczne i poezję proliteracką, stalinowski terror i nazistowskie ludobójstwo. Wędrówki z literackich kawiarń do więziennych cel i korytarzy władzy.
Ta książka jest całkowicie oryginalna, a zawarta w niej wiedza historyczna - mówię to z pełną odpowiedzialnością - zapiera dech w piersiach. Shore stworzyła przenikliwe studium niektórych najbardziej kłopotliwych problemów dwudziestego wieku. - Jan Tomasz Gross, Princeton University.
Marci Shore jest historykiem, profesorem Uniwersytetu Yale, specjalizuje się w historii Europy Wschodniej. Jej wcześniejsza książka "Kawior i popiół. Życie i śmierć pokolenia oczarowanych i rozczarowanych marksizmem" (Świat Książki 2008) została wyróżniona wieloma nagrodami, m.in. prestiżową Fraenkel Prize, przyznawaną autorom wybitnych dzieł z zakresu historii najnowszej.