Opis
Stoimy w obliczu punktu zwrotnego i musimy zadać sobie pytanie, w jakim społeczeństwie chcemy żyć. Jak powrócić do demokracji, praw człowieka i praworządności. Ta książka nie uratuje planety, ale być może zrobią to ludzie, którzy ją przeczytają. Każdy Człowiek porusza wielkie problemy naszych czasów – dla przyszłości Europy, w której warto żyć.
Manfred Novak
Ekspert ds. praw człowieka,
Wiedeńskie Forum na rzecz Demokracji i Praw Człowieka
Agresja rosyjska i zaatakowanie Ukrainy prowadzą do refleksji jak urządzić na nowo międzynarodowy porządek przestrzegania praw człowieka, a rosyjskich zbrodniarzy wojennych pociągnąć do odpowiedzialności. Jednak te aktualne wyzwania nie powinny przesłaniać dyskusji o przyszłości praw człowieka w kontekście procesów społecznych i technologicznych, które obserwujemy już od lat.
Adam Bodnar
Dr hab., prof. Uniwersytetu SWPS
4 lipca 1776 roku trzynaście brytyjskich kolonii założonych w Ameryce Północnej ogłosiło swoją niepodległość od Anglii. Tekst Deklaracji Niepodległości został spisany na jednej stronie. Po krótkim wstępie można przeczytać w nim następujące słowa: „Uważamy za oczywiste te oto prawdy, że wszyscy ludzie są stworzeni równymi, że Stwórca obdarzył ich pewnymi nienaruszalnymi Prawami, oraz że do praw tych należą: Życie, Wolność i dążenie do Szczęścia”. Główny autor Deklaracji — Thomas Jefferson — początkowo użył w odniesieniu do wymienionych „prawd” określeń „święte i niezaprzeczalne” (sacred & undeniable), lecz Benjamin Franklin przekreślił je czarnym atramentem i zastąpił wpisanym tuż powyżej przymiotnikiem „oczywiste” (self-evident).
Trafniej nie dałoby się chyba tego ująć.
[fragment]