Opis
Dnia 1.1.2013 r. weszły w życie dwie nowelizacje rozporządzenia w sprawie klasyfikacji budżetowej (Dz.U. z 2012 r. poz. 1518; Dz.U. z 2013 r. poz. 215). Zmiany polegają na dodaniu nowych objaśnień (np. w dziale 900 „Gospodarka komunalna i ochrona środowiska”) oraz rozszerzeniu (np. do § 097 o wpływy z tytułu udostępniania informacji publicznej), uściśleniu (do wpływów i wydatków z paragrafu 300 i z paragrafu 617) lub zmianie (np. do § 069) już istniejących. Dodano też nowe paragrafy (np. 204 dla dochodów z dotacji do zadań własnych gmin), zmienione nazwy tych już istniejących (np. § 047, § 052), a niektóre uchylono (np. § 079).
W związku z tymi zmianami oraz licznymi trudnościami interpretacyjnymi, które wiążą się ze stosowaniem zapisów klasyfikacji budżetowej w praktyce finansów publicznych przygotowaliśmy publikację Klasyfikacja budżetowa 2013.
W książce tej przedstawiamy:
Ponad 180 porad ekspertów na najczęściej zadawane pytania
Zakres klasyfikacji środków publicznych
Funkcje klasyfikacji w jej praktycznym stosowaniu
Zasady (kryteria) klasyfikacji
Wyjaśnienia do poszczególnych podziałek klasyfikacji
Stosowanie klasyfikacji w oświacie i pomocy społecznej
Dzięki tej publikacji dowiedzą się Państwo:
Jak stosować klasyfikację w sprawozdawczości i planowaniu budżetowym?
Jakie są powiązania klasyfikacji z ewidencją księgową?
Jakie są pułapki w klasyfikowaniu?
Książka ta jest skierowana głównie do osób zatrudnionych w służbach finansowych ale powinna ona również spełnić oczekiwania ze strony innych grup zawodowych, w tym osób wykonujących typowe zawody prawnicze, jak radcowie prawni potwierdzający legalność opiniowanego budżetu lub innego dokumentu, w którym zastosowano klasyfikację.
Książka adresowana jest również do służb kontroli finansowej oceniających poprawność doboru podziałki klasyfikacyjnej zastosowanej przez praktykę finansową. Chcąc zakwestionować prawidłowość zastosowanej podziałki klasyfikacyjnej, powinno się to uzasadnić argumentami wynikającymi z budowy i struktury klasyfikacji.
Adresatem książki są także pracownicy organów administracji (w tym nadzoru nad samorządami) dokonujący urzędowej wykładni podziałek klasyfikacyjnych oraz osoby odpowiadające za przygotowanie nowelizacji, które uzupełniają lub korygują normy aktualnej klasyfikacji budżetowej.