Opis
Monografia jest jedynym na rynku wydawniczym opracowaniem w całości dotyczącym zagadnienia klauzuli rzeczywistego beneficjenta w międzynarodowym prawie podatkowym.
Mimo że pojęcie "rzeczywisty beneficjent" stanowi jeden z fundamentalnych terminów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, jego rozumienie wywołuje wiele wątpliwości. Dająca się przy tym zauważyć w wielu państwach praktyka wykorzystywania przez organy podatkowe klauzuli rzeczywistego beneficjenta jako swojego rodzaju ogólnej klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania zwiększa niepewność podatników co do skutków podejmowanych działań inwestycyjnych na gruncie prawa podatkowego (w szczególności na rynkach finansowych), co w kontekście zasad odpowiedzialności płatnika w Polsce jest szczególnie niebezpieczne.
W książce zaproponowano właściwe rozumienie analizowanego pojęcia z uwzględnieniem genezy i znaczenia klauzuli beneficial ownership oraz relacji, w jakich unormowanie to powinno pozostawać względem innych instrumentów zapobiegających unikaniu opodatkowania. Poczynione w tej mierze uogólnienia opatrzone zostały przykładami zdarzeń gospodarczych oraz konstrukcji prawnych, które budzą w praktyce wątpliwości co do ustalenia podmiotu legitymującego się statusem rzeczywistego beneficjenta.
Przedstawiona koncepcja rzeczywistego beneficjenta jest oparta na zasadzie zrównoważenia interesów Skarbu Państwa w zakresie walki ze zjawiskiem unikania opodatkowania oraz konieczności ochrony praw podatników.