Opis
Beata Kowalska oddaje do druku tekst wyjątkowy, świadczący nie tylko o jej erudycji i samodzielności, znakomitym warsztacie badawczym oraz odwadze podejmowania tematów nowych (dla wielu nadal kontrowersyjnych!), lecz także opanowaniu sprawnej, logicznie zwartej, a jednocześnie pięknej polszczyzny. Co więcej, jej dyskurs wprowadza czytelników – nawet niezorientowanych w arkanach pozaeuropejskich cywilizacji – w złożoność współczesnych przemian w krajach arabskich.
Z recenzji Profesora Hieronima Kubiaka
Kwestia kobiet leży u podstaw wszystkich rzeczy i nie może być postawiona bez naruszenia całego porządku. Bo czy może być oddzielona od religii? A od systemu społecznego i kulturowego?
Velantine Moghadam
Kobiety znajdują się w centrum bliskowschodniego dyskursu o współczesności i zmianie społecznej. Domagając się respektu dla swoich praw, społecznej sprawiedliwości i obywatelskiego uznania, ściągają na siebie oskarżenia o destrukcję rodziny i westernizację.
Ich ekonomiczne, polityczne czy społeczne upodmiotowienie jest i środkiem, i celem społecznej zmiany, „dobrej zmiany”.
Beata Kowalska, socjolożka z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Głównymi przedmiotami jej zainteresowań badawczych są muzułmański feminizm i sytuacja kobiet w krajach Bliskiego Wschodu.