Opis
Stan prawny na: 1.07.2010 r.
Zaletą prezentowanej publikacji jest połączenie teorii z praktyką, osiągnięte poprzez należyte rozłożenie akcentów między kwestiami natury dogmatyczno-prawnej a praktycznej.
W książce uwzględniono aktualne orzecznictwo oraz przepisy resortowe dotyczące żołnierzy. Zamieszczono w niej zarówno uwagi autorskie, jak i kluczowe dla omawianych przepisów orzecznictwo sądowe, a także wskazania i odesłania do literatury poświęconej omawianym problemom.
Autor kilkukrotnie wyraża poglądy odmienne od zapatrywań innych autorów. Dotyczy to np. kwestii podległości żołnierza polskiego rozkazom przełożonych innych narodowości podczas działań poza granicami państwa (art. 318 k.k.) oraz zagadnienia dopuszczalnej stosowalności w stosunku do żołnierza przepisu art. 58 § 3 k.k. jako podstawy zamiennej kary ograniczenia wolności (pomimo istnienia art. 330 k.k.). W każdym tego rodzaju wypadku rozbieżność poglądów została syntetycznie wyjaśniona. W komentarzu omówiono ponadto problematykę styku przestępstwa wojskowego z przewinieniem dyscyplinarnym, zwłaszcza w odniesieniu do przestępstw ściganych na wniosek dowódcy jednostki wojskowej.
Jest to obszerne i szczegółowe opracowanie adresowane zarówno do pracowników naukowych w dziedzinie prawa karnego oraz studentów i aplikantów, jak i do sędziów sądów powszechnych i wojskowych, prokuratorów powszechnych i wojskowych jednostek organizacyjnych prokuratury, adwokatów oraz innych pracowników szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości.