Opis
Kodeks karny. Komentarz obejmuje wyjaśnienia do całości przepisów zawartych zarówno w części ogólnej, szczególnej, jak i wojskowej, a także w Przepisach wprowadzających Kodeks karny.
Stanowi zatem pełne przedstawienie wszystkich kwestii związanych z:
zasadami odpowiedzialności karnej,
pojęciem przestępstwa,
systemem stosowanych środków penalnych,
obowiązywaniem Kodeksu karnego w przestrzeni terytorium Polski i Unii Europejskiej,
katalogiem czynów zabronionych stypizowanych w części szczególnej.
Analizą objęto także przepisy części wojskowej, przedstawiając rozważania dotyczące zarówno zasad odpowiedzialności karnej żołnierzy, jak i przewidzianego dla nich specyficznego katalogu przestępstw.
Komentarz uwzględnia najnowszy stan prawny poddając wnikliwej analizie wszystkie nowelizacje wprowadzone do Kodeksu karnego od momentu ukazania się poprzedniego wydania, m.in.:
ustawą z 11.9.2015 r., dotyczącą zakazu wstępu na imprezę masową;
ustawą z 10.9.2015 r., która dostosowuje wymiar kary dla stosującego przemoc w stosunku do osoby utrudniając jej korzystanie z zajmowanego lokalu mieszkalnego przy zastrzeżeniu, że ściganie oskarżonego nastąpi na wniosek pokrzywdzonego;
ustawą z 9.10.2015 r., regulującą wymiar kary dla przestępstw w postaci finansowania terroryzmu, prania brudnych pieniędzy i fałszowania pieniędzy;
ustawą z 10.6.2016 r., która zmierza do realizacji kompleksowej strategii przeciwdziałania terroryzmowi, znajdującej podstawy w standardach powszechnego prawa międzynarodowego oraz europejskiego;
Komentarz uwzględnia także dwie nowelizacje z 11.3.2016 r. (Dz.U z 2016 r. poz. 428 i 437), które spowodowały istotną korektę w zakresie regulacji wprowadzonych reformą z 20.2.2015 r. Zmiany dotyczą: modelu kary ograniczenia wolności, systemu dozoru elektronicznego, kary mieszanej, uchylenia dwóch instytucji o charakterze konsensualnym: umorzenia restytucyjnego oraz możliwości zastosowania nadzwyczajnego złagodzenia kary poza sytuacjami wymienionymi w art. 60 KK, z uwagi na dobrowolne poddanie się karze lub złożenie wniosku o wydanie wyroku skazującego (art. 60a KK).
Ponadto omówiono trzy projekty nowelizujące KK w zakresie: objęcia czynów zabronionych związanych z wyłudzaniem podatku VAT szczególnymi regulacjami prawa karnego powszechnego (druk sejmowy Nr 888); rozszerzenia zakresu przepisów penalizujących stosowanie przemocy, groźby bezprawnej, propagowania rasizmu i dyskryminacji ze względu na płeć, tożsamość płciową, orientację seksualną, wiek i niepełnosprawność (druk sejmowy Nr 878) oraz podwyższenia poziomu ochrony małoletnich, a także osób nieporadnych ze względu na swój stan psychicznych lub fizyczny; projekt przewiduje zaostrzenie odpowiedzialności sprawców przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, przeciwko wolności, przeciwko rodzinie i opiece oraz inne zmiany, które zwiększają karnoprawną ochronę ofiar przestępstw (druk sejmowy nr 846).