Kodeks karny. Tom II. Część szczególna. Komentarz do art. 117-221 stanowi kontynuację komentarza do Części ogólnej KK pod red. M. Królikowskiego oraz R. Zawłockiego. Jest to pozycja, która przedstawia Czytelnikowi nie tylko przyczyny oraz cele, ale i konsekwencje wprowadzenia poszczególnych norm do polskiego systemu prawnego.
Komentarz w sposób wyczerpujący i zarazem praktyczny pozwala zapoznać się z przepisami dotyczącymi m.in. przestępstw przeciwko: pokojowi, ludzkości, Rzeczypospolitej Polskiej, obronności, życiu i zdrowiu, bezpieczeństwu powszechnemu, bezpieczeństwu w komunikacji, środowisku, wolności, wolności sumienia i wyznania, wolności seksualnej i obyczajności, rodzinie i opiece, czci i nietykalności cielesnej, prawom osób wykonujących pracę zarobkową.
Komentarz zawiera klarowną i wyczerpującą wykładnię unijnego i międzynarodowego prawodawstwa karnego oraz przystępne wyjaśnienie jego wpływu na prawo karne w Polsce. Zostało w nim również uwzględnione najnowsze orzecznictwo sądów polskich oraz TSUE i ETPC.
Kolejne, 5 wydanie uwzględnia omówienie najnowszych zmian ustawodawczych, wynikających m.in. z:
Komentarz w sposób jasny i przejrzysty pozwala na rozwiązanie pojawiających się w praktyce problemów związanych z wykładnią przepisów zawartych w KK. Dla wygody Czytelników, ułatwiając szybką orientację w tekście, Komentarz wyróżnia się szczegółową strukturą wewnętrzną, z precyzyjnym, przejrzystym i jednolitym podziałem zagadnień.
Publikacja adresowane jest do praktyków, uwzględnia zarówno różne poziomy argumentacji prawniczej (systemowe wprowadzenie, szczegółowe uwagi teoretyczne na temat struktury przestępstwa i konstytucyjnych podstaw odpowiedzialności karnej), jak i uwagi, których konstrukcję wyznaczają potrzeby bezpośredniej aplikacji przepisów do konkretnych przypadków lub proces dowodzenia podstaw odpowiedzialności karnej konkretnego sprawcy. Dzięki temu publikacja odznacza się dużą przydatnością przy rozstrzyganiu problemów praktyki, w tym przy redagowaniu skargi konstytucyjnej czy pytania prawnego.
Gwarancję najwyższego poziomu opracowania i przydatności praktycznej stanowi zespół Autorski składający się z wybitnych teoretyków i praktyków prawa, łączących uprawianie dogmatyki prawa z praktycznym wykonywaniem różnych zawodów prawniczych.