Opis
Kodeks postępowania administracyjnego autorstwa prof. Janusza Borkowskiego oraz prof. Barbary Adamiak to najbardziej znany i ceniony jednotomowy komentarz na rynku, dostępny w bardzo przystępnej cenie. Stanowi on nieodzowną pomoc w rozwiązywaniu problemów administracyjnych.
W Komentarzu przedstawiono problemy procedury administracyjnej pod kątem potrzeb praktyków. W aktualnym, trzynastym już wydaniu komentarza czytelnik może się zapoznać z nowymi poglądami doktryny, najnowszą literaturą przedmiotu i orzecznictwem - zarówno dotyczącym prawa polskiego, jak i europejskiego.
Czytelnicy znajdą w nim także praktyczne omówienie takich zagadnień jak:
postępowanie przed organami administracyjnymi,
postępowanie w sprawie skarg i wniosków przed organami administracyjnymi,
wydawania zaświadczeń przez organy administracji publicznej,
opłaty i koszty postępowania,
przepisy szczególne w sprawie ubezpieczeń społecznych,
udziału prokuratora w postępowaniu.
Ponadto komentarz zawiera wyczerpujące omówienie najnowszych zmian Kodeksu postępowania administracyjnego, w tym m.in.:
ustawy z 23.11.2012 r., która dostosowuje KPA do nowej ustawy Prawo pocztowe; zgodnie z nowelą organ administracji publicznej doręcza pisma za pokwitowaniem przez operatora pocztowego, zaś operator pocztowy ma obowiązek przechowywać pisma przez okres 14 dni w swojej placówce pocztowej; zmiana weszła w życie 1.1.2013 r.
ustawy z 31.8.2012 r., zgodnie z którą osobie, która stawiła się na wezwanie, przyznaje się koszty podróży i inne należności ustalone zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Dotyczy to również kosztów osobistego stawiennictwa stron, gdy postępowanie zostało wszczęte z urzędu albo gdy strona bez swojej winy została błędnie wezwana do stawienia się; zmiana weszła w życie 5.11.2012 r.
Komentarz ten z pewnością będzie pomocny dla adwokatów, radców prawnych, prokuratorów oraz aplikantów zawodów prawniczych w trakcie odbywania aplikacji i tych przygotowujących się do egzaminu końcowego, ponadto studentów prawa i administracji, pracowników administracji publicznej oraz osób załatwiającym sprawy w urzędach.