Opis
Stan prawny: 13 stycznia 2016 r.
Komentarz jako pierwszy na rynku uwzględnia zmiany które wchodzą w życie: 13.1.2016 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 1587); 17.4.2016 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 1634) oraz 1.4.2016 r. i 8.9.2016 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 218; Dz.U. z 2015 r. poz. 1311)
Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz w sposób wszechstronny i wyczerpujący prezentuje całość zasad rządzących postępowaniem w sprawach z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego, prawa pracy, jak również w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych oraz w innych sprawach cywilnych.
Komentarz w sposób szczegółowy pozwala zapoznać się z kwestiami dotyczącymi m.in.:
przepisów ogólnych dotyczących postępowania cywilnego,
właściwości sądu, wyłączenia sędziego, stron w postępowaniu sądowym,
kosztów procesowych,
terminów w postępowaniu cywilnym,
mediacji i postępowania pojednawczego,
dowodów,
środków odwoławczych,
postępowań: odrębnych, nieprocesowego, zabezpieczającego,
organów postępowania egzekucyjnego i ich właściwości,
tytułów egzekucyjnych,
wszczęcia i zawieszenia postępowania egzekucyjnego,
egzekucji: świadczeń pieniężnych oraz niepieniężnych, z ruchomości, z wynagrodzenia za pracę, z rachunków bankowych, z udziałem Skarbu Państwa oraz przedsiębiorców a także egzekucji z świadczeń alimentacyjnych.
Ponadto Czytelnik może zapoznać się z nowymi poglądami doktryny, najnowszą literaturą oraz orzecznictwem Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego.
Komentarz w sposób jasny i przejrzysty pozwala na rozwiązanie pojawiających się w praktyce problemów związanych z wykładnią przepisów zawartych w Kodeksie postępowania cywilnego. Dla wygody Czytelników, ułatwiając szybką orientację w tekście, niniejsza publikacja wyróżnia się szczegółową strukturą wewnętrzną, z precyzyjnym, przejrzystym i jednolitym podziałem zagadnień.
Gwarancją praktyczności są Autorzy, którzy łącząc swoją wieloletnią praktykę zawodową oraz pracę naukową przedstawiają w sposób zrozumiały wszystkie zagadnienia budzące jakiekolwiek wątpliwości.
Komentarz przeznaczony jest przede wszystkim dla profesjonalistów: sędziów, prokuratorów, adwokatów oraz radców prawnych. Będzie on również użyteczny dla prawników: aplikantów sądowych, adwokackich, radcowskich i prokuratorskich, studentów i absolwentów studiów prawniczych, ale również dla osób prywatnych, borykających się z problemami postępowania cywilnego.