Opis
Tom IA. Komentarz do art. 1-424(12) KPC oraz Tom IB. Komentarz do art. 425–729 KPC pod redakcją prof. Agnieszki Góry-Błaszczykowskiej to szczegółowe opracowanie przepisów regulujących całe postępowanie rozpoznawcze w KPC.
Komentarz do art. 1–424(12) KPC omawia szczegółowo zagadnienia dotyczące m.in.: przepisów ogólnych dotyczących postępowania cywilnego, właściwości sądu, wyłączenia sędziego, stron w postępowaniu sądowym, kosztów procesowych, terminów, dowodów, środków odwoławczych, skargi kasacyjnej, wznowienia postępowania, a także związane z tymi zagadnieniami nowe poglądy doktryny oraz orzecznictwo sądów powszechnych, SN i TK. Autorzy, wykorzystując wieloletnie doświadczenie w wykładni i stosowaniu tych przepisów, udzielają wielu praktycznych wskazówek co do możliwości stosowania konkretnych rozwiązań prawnoprocesowych. Komentarz omawia wszystkie przepisy zmienione przez ustawę z 4.7.2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz innych ustaw. Ustawa usprawnia postępowanie w sprawach cywilnych i skraca czas rozpoznania spraw przez sądy cywilne – stąd wiele zmian dotyczy nowej organizacji pracy sądu oraz nałożenia na strony – w tym pełnomocników procesowych – nowych obowiązków. Zobacz, jak wiele się zmienia. Sprawdź szczegółową tabelę >
Główne zalety publikacji:
zawiera dwustan prawny, tzn. dotychczas obowiązujące przepisy KPC zestawione zostały z przepisami zmienionymi,
Autorzy-praktycy – wyjaśniają problemy związane ze stosowaniem dotychczasowych i nowych przepisów,
wskazuje orzeczenia, które są fundamentalne z punktu widzenia praktyki prawniczej,
zawiera praktyczne wskazówki dotyczące ogólnych zasad postępowania cywilnego oraz postępowania rozpoznawczego,
niezbędne narzędzie dla sędziów, pełnomocników procesowych, notariuszy oraz komorników sądowych.
Komentarz uwzględnia – oprócz Reformy KPC 2019 - wszystkie ostatnie zmiany, wynikające m.in. z:
ustawy z 5.7.2018 r., która reguluję kwestie związane z zarządem sukcesyjnym; zmiany wchodzą w życie 25.11.2018 r.
ustawy z 12.10.2017 r., która wprowadzenia przepisy stanowiące podstawę prawną dla sądów rodzinnych do zlecenia kuratorowi sądowemu przeprowadzania wywiadów środowiskowych w sprawach rodzinnych i opiekuńczych, także po wydaniu orzeczenia podlegającego wykonaniu oraz po powzięciu przez sąd opiekuńczy informacji mogącej stanowić podstawę faktyczną do wszczęcia postępowania z urzędu; zmiany weszły w życie 5.1.2018 r.
Ponadto uwzględniono druk sejmowy Nr 3858 z 30.10.2018 r., który dotyczy tworzenia w ramach sądownictwa powszechnego odrębnych jednostek organizacyjnych, które miałyby się zajmować sprawami z zakresu prawa autorskiego i praw pokrewnych, własności przemysłowej oraz powiązanych z nimi spraw dotyczących nieuczciwej konkurencji; zmiany w tym zakresie wejdą w życie 1.1.2020 r.