Opis
Tom II omawia szczegółowo zagadnienia dotyczące m.in.:
postępowania zabezpieczającego,
organów postępowania egzekucyjnego,
właściwości organów postępowania egzekucyjnego,
tytułów egzekucyjnych,
wszczęcia i zawieszenia postępowania egzekucyjnego,
egzekucji świadczeń pieniężnych oraz niepieniężnych,
egzekucji z ruchomości, z wynagrodzenia za pracę, z rachunków bankowych,
egzekucji z udziałem Skarbu Państwa oraz przedsiębiorców,
egzekucji świadczeń alimentacyjnych.
Ponadto kolejne wydanie Komentarza zostało uzupełnione o przepisy dotyczące międzynarodowego postępowania cywilnego oraz arbitrażu.
Komentarz uwzględnia wszystkie ostatnie zmiany KPC, w tym wynikające m.in. z:
ustawy z 15.1.2015 r. -- zmiana ma na celu dalszą informatyzację postępowania wieczystoksięgowego; zmiana ta wchodzi w życie 18.11.2015 r.;
ustawy z 29.8.2014 r. – zmiana dotyczy ugody przed sądem polubownym; zmiana ta wchodzi w życie 27.3.2015 r.;
ustawy z 5.12.2014 r. – zmiana zakłada, że orzeczenia w sprawach cywilnych i handlowych, a także ugody sądowe oraz dokumenty urzędowe wydane przez sądy innych państw członkowskich UE, mogą być egzekwowane w Polsce bez konieczności uzyskania klauzuli wykonalności. Analogiczne zasady dotyczą polskich orzeczeń i ugód sądowych oraz dokumentów urzędowych w sprawach cywilnych i handlowych, które są wykonywane w innych państwach UE. Nowelizacja ma na celu ułatwienie wierzycielom egzekwowanie unijnych orzeczeń i ugód sądowych oraz dokumentów urzędowych w sprawach cywilnych i handlowych poprzez skrócenie czasu ściągania długów i zmniejszenia kosztów obsługi tego procesu. Jednocześnie niezbędną ochronę interesów dłużnika zapewnia procedura odmowy uznania i wykonania orzeczenia – uruchamiana na jego wniosek. Nowe rozwiązania mają też ułatwić uznawanie i wykonywanie, orzeczonych za granicą w sprawach cywilnych, tzw. środków ochrony; zmiana ta wchodzi w życie 10.1.2015 r.
ustawy z 26.9.2014 r. – zmiana ta dotyczy miejsca składania oraz oprocentowania depozytów sądowych; zmiana ta wchodzi w życie 1.1.2015 r.
Ponadto Czytelnik może zapoznać się nowymi poglądami doktryny, najnowszą literaturą oraz orzecznictwem Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego.
Autorzy, wykorzystując wieloletnie doświadczenie w wykładni i stosowaniu tych przepisów, udzielają wielu teoretycznych oraz praktycznych wskazówek co do możliwości i dopuszczalności konkretnych rozwiązań prawnoprocesowych.
Publikacja stanowi niezbędne narzędzie pracy dla pracowników wymiaru sprawiedliwości – sędziów i prokuratorów oraz pełnomocników procesowych - adwokatów, radców prawnych, a także dla notariuszy, komorników sądowych oraz aplikantów wszystkich zawodów prawniczych.