Opis
Stan prawny: 18.11.2015 r.
Komentarz umożliwia zrozumienie zasad rządzących postępowaniem w sprawach z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego oraz prawa pracy, jak również w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych oraz w innych sprawach cywilnych.
Komentarz omawia szczegółowo zagadnienia dotyczące m.in.:
przepisów ogólnych dot. postępowania cywilnego,
właściwości sądu,
wyłączenia sędziego,
stron w postępowaniu sądowym,
kosztów procesowych,
terminów w postępowaniu cywilnym,
mediacji i postępowania pojednawczego,
dowodów,
środków odwoławczych,
postępowań odrębnych,
postępowania nieprocesowego.
Ponadto Czytelnik może zapoznać się z nowymi poglądami doktryny, najnowszą literaturą oraz orzecznictwem Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego.
Komentarz uwzględnia wszystkie zmiany KPC, w tym:
* ustawę z 15.1.2015 r., która przewiduje dalszą informatyzację postępowania wieczystoksięgowego.
*ustawy z 20.3.2015 r., zmieniającą zasady odpowiedzialności za długi spadkowe.
*ustawy z 29.8.2014 r., która ma na celu usprawnienie tzw. protokołu elektronicznego.
* ustawy o zmianie ustawy - Kodeks cywilny, ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (ustawa z 7.9.2015 r.) , która dotyczy zliberalizowania przepisów o formie czynności prawnych i nowego ujęcia dokumentu w postępowaniu cywilnym, zwiększenia dostępu do sądu przez poszerzenie katalogu spraw, które będą rozpoznawane w postepowaniach elektronicznych oraz stworzenia możliwości wnoszenia pism procesowych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego i dokonywania doręczeń elektronicznych, także w tradycyjnych postepowaniach cywilnych; zmaina wchodzi w życie po upływie 12 miesięcy od dnia opublikowania.
Autorzy, wykorzystując wieloletnie doświadczenie w wykładni i stosowaniu tych przepisów, udzielają wielu teoretycznych oraz praktycznych wskazówek co do możliwości i dopuszczalności konkretnych rozwiązań prawnoprocesowych.
Publikacje stanowi niezbędne narzędzie pracy dla pracowników wymiaru sprawiedliwości – sędziów i prokuratorów oraz pełnomocników procesowych - adwokatów, radców prawnych, a także dla notariuszy, komorników sądowych oraz aplikantów wszystkich zawodów prawniczych.