Opis
W dziesiątym wydaniu publikacji Kodeks postępowania karnego. Komentarz uwzględniono zmiany w przepisach procedury karnej dokonane w latach 2012–2014 – w okresie od ostatniego wydania - przez ustawy wymienione we wprowadzeniu. Zmiany te uwzględniają m.in. międzynarodowe zobowiązania Polski wynikające z członkostwa w Unii Europejskiej, takie jak transpozycja decyzji ramowych Rady 2009/829/WSiSW i 2009/948/WSiSW.
Zmiany będące następstwem wyroków Trybunału Konstytucyjnego dotyczą zaś w szczególności:
- kosztów postępowania karnego, w tym zwłaszcza należności przysługujących świadkom, biegłym, tłumaczom i specjalistom, a także zwrotu należności z tytułu ustanowienia pełnomocnika;
- objęcia tajemnicy statystycznej taką samą ochroną, jaką zapewniono tajemnicy notarialnej, adwokackiej, radcy prawnego, doradcy podatkowego, lekarskiej lub dziennikarskiej;
- uściślenia przesłanek przedłużenia tymczasowego aresztowania po wydaniu przez sąd pierwszej instancji pierwszego wyroku skazującego w sprawie;
- określenia przesłanek, które uzasadniają zastrzeżenie kontroli korespondencji podejrzanego z obrońcą oraz uprawnienie zatrzymującego do obecności przy rozmowie zatrzymanego z adwokatem.
W komentarzu uwzględniono również zmiany wynikające z noweli z 27 września 2013 r., które częściowo weszły w życie 9 listopada 2013 r., a także zasygnalizowano zmiany o dłuższej vacatio legis, które wejdą w życie 2 czerwca 2014 r. i 1 lipca 2015 r., przez podanie nowego brzmienia tych przepisów pomniejszoną czcionką.
Obecna edycja komentarza zawiera uaktualnione orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, sądów apelacyjnych i piśmiennictwo z zakresu procedury karnej. Autor w sposób niezwykle przystępny interpretuje poszczególne przepisy Kodeksu postępowania karnego, syntetycznie ujmując omawiane rozwiązania prawne.
Książka przeznaczona jest przede wszystkim dla prawników praktyków: sędziów, adwokatów, prokuratorów i kuratorów sądowych, pomocna będzie także aplikantom i studentom.
Komentarz opracowany przez dr Wincentego Grzeszczyka, prokuratora Prokuratury Krajowej w stanie spoczynku, zaktualizował – z uwzględnieniem powyższych zmian - Aleksander Herzog, prokurator Prokuratury Generalnej. Komentarz pozostał opracowaniem o zwartym układzie, uwzględniającym przede wszystkim potrzeby praktyki.
Stan prawny na 18 lutego 2014 roku.